Haber

Darwin’in Böcekler Hakkındaki Evrim Teorisi 161 yıl Sonra Haklı Bulundu

Darwin’in Böcekler Hakkındaki Evrim Teorisi 161 yıl Sonra Haklı Bulundu

Charles Darwin, 1858 yılında ortaya sunmuş olduğu evrim teorisinde, bütün canlı türlerinin doğal seçilim aracılığıyla evrim geçirdiklerini ve geçirmeye devam edeceklerini söylemiştir. Bu evrim türlerini kanıtlayan birçok öğe sunulsa da Darwin’in teorisi çoğu bilim insanı kadar tartışmalara sebep olmuş, bir takım millet göre ise reddedilmiştir.  

Darwin’in evrim teorisinin içinde, böceklerin de evrim geçirdikleri, dünyada zamanla uçma yetisini kaybedip artık uçamayan böceklerin de var olduğu bulunuyordu. Monash Üniversitesi’nde tahsis yapan bir grup bilim insanı, 161 sene sonra Darwin’in bu teorisini kanıtlayacak bir araştırma yürüttü.  

Sert rüzgarlar, böceklerin uçma yetilerini kaybetmelerine yol açtı

darwin evrim teorisi

Darwin, adalarda yaşamış ve uçmaya çalışan böceklerin rüzgarın etkisiyle denize savrulduğunu, uçmaktan en fazla kaçınan türlerin ise karada kalıp soylarını devam ettirdiklerini belirtiyor. Adalarda bulunan yoğun rüzgarların kanatların işlevselliğine olumsuz yönde etkide bulunduğunu gösteren bu kuram, Monash Üniversitesi kadar yürütülen bir araştırmada göz önünde bulunduruldu.  

Monash Üniversitesi araştırmacıları, son derece sert rüzgarlara sahip olan Subantarktik bölgesinde yaşayan ve artık uçamayan böcekleri tahlil altına aldı. Yapılan incelemeler sonucunda, rüzgarın sahiden de böceklerin kanatlarına etkide bulunduğu gözlemlendi. Araştırma, rüzgarların böceklerin uçmasını zorlama ülkü getirdiğini, böceklerin de bu koşullara uyabilmek için daha fazla kanat çırpmak yerine diğer bir yola zorunda kaldıklarını gösterdi. Bu alışkanlığı edinen böcekler, zamanla kanat çırpma kaslarını yitirerek, artık uçamayan haşere türleri arasında yer almaya başladı.  

Comments
To Top