Haber

Darth Vader’ı Canlandıran David Prowse Hayatını Kaybetti

Darth Vader'ı Canlandıran David Prowse Hayatını Kaybetti

Sinema dünyasının en ikonikleşmiş karakterlerinden bir tanesi olan Dart Vader’a hayat veren meşhur aktör David “Dave” Prowse, 85 yaşında hayatını kaybetti. Seslendirmesini James Earl Jones’un yaptığı Dart Vader’a vücuduyla Dave Prowse yaşam vermişti.

Tıpatıp Arnold Schwarzenegger gibi beden geliştirme sporuyla uğraşan Prowse, yaklaşık 50 takvim oyunculuk hayatında birçok öbür rolü canlandırmış olsa da aralarından en ikonik olanı ve kendisini hafızalara kazıtanı Darth Vader olmuştu.

Darth Vader’ı canlandıran David Prowse, hayatını kaybetti

star wars darth vader, darth vader kostüm

Dave Prowse’nin menajeri Thomas Bowington, yaptığı açıklamada “Şiddet daima onunla olsun. Canavarları canlandırmakla meşhur olsa da benim için ve Dave’ı tanıyan, onunla çalışan herkes için kahramandı” dedi. Bowington, Prowse’nin hayatını kaybetmesini hem kendileri hem de dünya genelindeki hayranları için oldukça üzücü bir haber olduğunu söyledi.

Prowse, 2013 yılında BBC’ye verdiği bir röportajda kendisine dünya genelinde ün kazandıran Darth Vader rolünü nasıl aldığını anlatmıştı. Kendisine, serinin ikonik karakterlerinden Chewbacca‘nın ve kötü karakterin sunulduğunu ve kendisinin ‘karanlık tarafı’ seçtiğini söyledi. Bunun sebebi olarak ise hikâyelerdeki büyük fena karakterlerin daima hatırlanacak olmasını göstermişti.

david prowse darth vader

Rol seçim süreciyle ilgili olarak menajerinin kendisini aradığını, George Lucas adında birisinin kendisiyle karşılaşmak istediği söyleyen Prowse, Lucas’ın kendisine konsept çizimler gösterdiğini ve filmdeki iki rolden bir tanesini kendisine teklif ettiğini söyledi. Bu iki rolden bir her birine Chewbacca’ydı. Ama Prowse, bu rolü kabul etmedi.

Prowse, Darth Vader seçimini ise şöyle anlattı: “Öteki Darth Vader’dı. Filmin büyük fena karakteriydi. Daha fazla şey söylemene gerek yok George, fena adam kısmını alacağım dedim.” Prowse, George Lucas’ın kendisine neden bu tercihi yaptığını sorduğunda ise kötü karakterler daima hatırlandığı için kötü adamı seçtiğini söyledi.

Comments
To Top