Haber

DARPA, Havada Drone Yakalama Testlerinde Santimlerle Başarısız Oldu

DARPA, Havada Drone Yakalama Testlerinde Santimlerle Başarısız Oldu

Amerika Birleşmiş Devletleri Savunma Bakanlığı’na ast DARPA kurumu (The Defense Advanced Research Projects Agency), bugün uzun zamandır geliştirdiği teknoloji hakkında yeni bir yorumlama yaptı. Kurum, Gremlins projesi kapsamında havada drone yakalamaya fazlasıyla yaklaştıklarını belirtti.

DARPA, proje için üç X-61A Gremlins Air Vehicle (GAV) drone’uyla toplamda 9 uçuş testi gerçekleştirdi. Bu testlerde GAV drone’ları, Lockheed C-130 Hercules model uçaktan uzatılan kenetlenme araçlarına kenetlenmeye çalıştı. Oysa yapılan 9 denemenin 9’u da başarısızlıkla sonuçlandı.

Bir sonraki denemelerde olumlu sonuç alınacağından eminler:

darpa

Kurum, yaptığı açıklamada elde edilen başarılı sonucun nedenini de açıkladı. Bu açıklamaya kadar bağıl hareket beklenenden daha dinamik olunca denemeler olumlu sonuç veremedi. Testlerde kullanılan GAV drone’ları uçağa kenetlenemeyince paraşüt yardımıyla yere güvenle indi.

DARPA, yeryüzünde gerçekleştirilen testlerde her şeyin yolunda gittiğini fakat uçuş testlerinde benzer sonucu göremediklerini ifade etti. Kurum, testlerde elde ettikleri verileri tahlil edeceklerini ve hemen gelişmiş tasarımlar ve modeller üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Gremlins projesinin yöneticisi Scott Wierzbanowski, bir sonraki denemelerinde başarılı sonuç elde edeceklerinden belirlenmiş olduklarını söyledi.

darpa

DARPA bünyesinde yürütülen Gremlins projesi, bir kargo uçağından dört küçük drone’u havalandırmayı ve bu drone’ları 30 dakika içinde tekrar havadan kargo uçağına almayı hedefliyor. Birkaç yıldır proje üstünde incelemeler yapan kurum, böyle bir imkânın insansız hava uçaklarının çatışma durumlarında başvuru formu alanlarını genişleteceğine inanıyor.

Bunun yanı sıra GAV drone’ları her tarafta kullanılabilir hava araçları olduğundan bu araçlar operasyon esnasında ordunun daha eksik para harcamasını da sağlayacak. DARPA, bu drone’ların neredeyse 20 kere uçurulabileceğini söylerken her bir drone’un uçuştan 24 saat daha sonra her tarafta uçurulabileceğini belirtiyor.
 

Comments
To Top