Haber

Danimarka’da Görünüşüyle Büyüleyen Bir Deniz Altı Tüneli Açıldı

Danimarka'da Görünüşüyle Büyüleyen Bir Deniz Altı Tüneli Açıldı

Danimarka Krallığı’nın bir parçası olan Faroe Adaları’ndaki şehirler arasına bu ay açılacak olan bir deniz altı tüneli ve kavşak, 64 dakikalık seyahat süresini yalnızca 16 dakikaya indirecek. Jalopnik’te bulunan habere kadar bunu yaparken de yolculara oldukça güzel bir gösterme sunacak.

Eysturoy Tüneli, Faroe Adaları’nın başkenti Torshavn ile kuzeyde bulunan Strendur ve Saltnes köylerini birbirine bağlayacak. 11,24 km uzunluğundaki tünel ağı, 19 Aralık tarihinden itibaren halkın kullanımına açılacak.

1 saatlik gezi, 16 dakikaya inecek

faroe adaları eysturoy tüneli, tünel

Torshavn’dan yukarıda bahsettiğimiz köylere olan 55 km’lik mesafe, tünelin açılmasıyla birlikte sadece 17 km’ye düşecek. 2017’nin başlarında başlanan ve Haziran 2019’da üç rotası birleştirilen tünelin en derin noktası deniz seviyesinden 186 metre aşağıdayken eğim 5 dereceden fazla yok.

Tünel, iki nokta arasındaki mesafeyi yaklaşık olarak üçte birine indirmenin yanı sıra görsel açıdan da epeyce güzel. Sürücülere buz ve su katmanlarının altında ilerliyormuş hissi veren tüneldeki ışıklandırmalar ve kavşağındaki heykeller Faroeli bir ressam olan Trondur Patursson tarafından tasarlandı.

trondur patursson

Maliyetinin 1,4 milyar Danimarka Kronu (1,78 milyar TL) olduğu tahmin edilen Eysturoy Tüneli’nin jurnal 6 bin vasıta kadar kullanılacağı öngörülüyor. Tüneli kullanacak olan sürücülerin tek yön gidiş ücreti 75 Danimarka Kronu (95 TL) olacak.

Ayrıca Eysturoy Tüneli’ne ilave olarak Sandoy Tüneli olarak adlandırılan bir tünel daha bulunuyor. Ancak Sandur ve Skopun şehirlerini birbirine bağlayacak olan tünelin 2023 yılına dek tamamlanması beklenmiyor.

Comments
To Top