Haber

Daimler, Elektrikli Otomobillere Geçişte Küçülecek

Daimler, Elektrikli Otomobillere Geçişte Küçülecek

Elektrikli otomobillerin otomotiv sektörünün geleceği olduğunu bundan böyle hemencecik cümbür cemaat kabul etmiş durumda. Alman devi Daimler de elektrikli otomobiller çağına hazırlık yapıyor. Firmanın yapısı da bu süreçte başkalaşım gösterecek.

Dünyanın en büyük otomobil firmalarından biri olan Daimler, bundan 5 sene daha sonra daha ufak bir yapılanma olmayı amaçlıyor. Firmanın CEO’su Ola Kaellenius’a göre Mercedes-Benz, yazılım tabanlı sistemlere odaklanacak.

Daimler küçülüyor

elektrikli mercedes

Kaellenius, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada “Gelecek beş yılda daha küçük bir işyeri haline geleceğiz. Zorlama ünitesi konusunda endüstriyel ayak izimizde temel değişiklikler olacak.” dedi. 

Daimler CEO’su bu durumun sebebini de daha az işe gereksinim duyulması olarak açıkladı. Bir elektrikli otomobilin motorunda ve bataryasında yalnızca 200 parça bulunurken, geleneksel dürüst yanmalı motorlarda bu sayının 1400’e çıktığını söyleyen Kaellenius, fosil yakıtlardan uzaklaştıkça verimliliğin arttığını ve kaynakların özgürlük kaldığını açıklama etti.

CEO keza bu geçiş döneminde fazla sayıda yeni yazılım mühendisi, batarya kimyası uzmanı ve elektriklenme uzmanı istihdam ettiklerini de sözlerine ekledi. Bu Nedenle Daimler daha çevreci ve sürdürülebilir lüksün öne çıktığı döneme de armoni sağlayacak.

Daha çevreci lüks araçlar

mercedes avatar concept

Kaellenius, Dünya üzerindeki bacak izlerinin daha küçük olmasının gerekliliğine dair akıllarında hiçbir kararsızlık olmadığını söyledi. CEO’ya kadar modern lüks otomobillerin vaat ettiği şeylerden biri de bu.

Mercedes-Benz, Formula 1 takımının uzmanlığını EQXX adlı elektrikli araba modelleri için kullanıyor. Bu araç, epeyce uzun mesafeleri tek şarjla aşabilecek ve firmaya tarafından otomobilin amacı da en efektif elektrikli araba haline gelmek olacak. 

Işyeri hem yeni dönemde kullanıcılarının kendi dijital servislerini kullanmasını istiyor. Böylece firma, 2024 yılında yayınlayacağı otomobil işletim sisteminden ilave gelir elde etmeyi de amaçlıyor. İşletim sistemi aracılığıyla otonom sürüş hizmeti, sürüş takviye özelliği gibi ürünler satarak ek kazanç elde edecekler.

Comments
To Top