Haber

Daha Önce Uyarı Yapan RTÜK, Müzik Platformu TIDAL’a Erişim Engeli Getirdi

Daha Önce Uyarı Yapan RTÜK, Müzik Platformu TIDAL'a Erişim Engeli Getirdi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), tıpatıp Spotify gibi dünya genelinde milyonlarca aboneye sahip olan ve Türkiye’de de kullanılabilen müzik platformları Deezer ve TIDAL’a geçtiğimiz günlerde lisans başvurusu yapmaları için 72 saatlik zaman tanımıştı.

9 Kasım tarihinde arasında Deezer ve TIDAL’ın da bulunduğu 6 yayıncıya uyarı veren Kurul, belirtilmiş vakit içerisinde lisans başvurusunu yapmadığı gerekçesiyle TIDAL’a erişim engeli getirdi. Yapılan açıklamada, TIDAL haricinde öteki 5 yayının lisans başvurusu yaptığı belirtildi.

RTÜK’ten yapılan izah etme:

TIDAL

Kurul’un web sitesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Radyo ve Televizyon Üst Kurulumuz 9 Kasım 2020 tarihinde İnternet ortamından yayınlama lisansı almadan yayın hizmeti yapıldığı tespit edilen URL adreslerini duyuru ederek ihtarda bulunmuştur.

RTÜK’ün resmi internet sitesine eklenen uyarı metninde aralarında https://www.tidal.com URL adresinin de bulunduğu yayıncılar açıkça belirtilerek kendilerine lisans müracaatı yapmaları için mevzuat gereği 72 saat zaman tanınmıştır.

Radyo, Televizyon ve İsteğe Tabi Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin ‘İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayınlama hizmetleri’ başlıklı 10’uncu maddesi zarfında yapılan duyuru üstüne bahse konu yayıncı dışındaki tüm platformlar zorunlu başvurularını yapmıştır. Dilekçe talebini taşıyan dilekçesini sunmayan yayıncı hakkında Üst Kurul tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesinin ikinci fıkrası gereğince sulh canice hâkimliğine başvurulmuş ve ilgili mahkeme laf konusu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi kararını vermiştir.

Adı geçen kuruluşun lisans talebine ilişkin müracaatta bulunması halinde bahşedilen kararın kaldırılması için yeni bir süreç başlatılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Türkiye, TIDAL’a erişimi engelleyen birincil ülke oldu:

Konu hakkında Twitter üzerinden açıklamada yer alan Hukukçu Yaman Akdeniz, Türkiye’nin TIDAL’a erişim engeli getiren birincil ülke olduğunu söyledi.

Peki, siz kullanıcılara yüksek kaliteli müzik hizmeti sağlayan TIDAL’ın ülkemizde engellenmesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top