Haber

Cyberpunk 2077’yi Oynayanlardan Gelen İlk Yorumlar

Cyberpunk 2077’yi Oynayanlardan Gelen İlk Yorumlar

Ardında yılların birikimi olan GTA, Call of Duty, Skyrim ve Fallout gibi kült serileri bilirsiniz. az daha her türde böylesine köklü bir marka haline gelen oyun bakmak, zamanın ötesinde yapımlardan söz etmek mümkün. Mayıs 2012’de yapılan birincil duyurusu ile büyük beklentiler yaratan Cyberpunk 2077 ise daha çıkmadan bu yapımlar aralarında adını dahil etti.

Bir başka efsane oyun serisi The Witcher’ın Polonya merkezli yapımcısı CD Projekt RED göre geliştirilen Cyberpunk 2077, adından da anlaşılacağı üzere toplumun ve bireylerin “yüksek teknoloji, düşük yaşam” felsefesini benimsedikleri alternatif bir gelecekte, Night City isimli kurgusal ve karanlık bir şehirde geçiyor. Cyberpunk 2077 hakkındaki beklentileri bu dek yükselten şey ise oyunun sahip olduğu teferruat.

Rol yapma ögelerinin epey yaygın olacağı yapımda bizi son derece detaylı bir şehir olan Night City ve tekinsiz sokakları bekliyor. Oyuna en öncelikle seçeceğimiz 3 bambaşka karakterin hikayesi ile başlıyoruz ve siberpunk dünyasında bu hikayeleri ayrı ayırı deneyimleme şansı elde edip oynadıkça ayrı sonlara varmak imkanı elde ediyoruz. Yorumlara geçmeden önce daha artı ayrıntısıyla uğraşma için aşağıdaki içeriklerimize göz atabilirsiniz: 

Cyberpunk 2077 oynayanlardan gelen birincil yorumlar:

“GTA bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacak ve oyunu sevmeyecek”

cyberpunk 2077 türkçe

Merlin’in Kazanı editörlerinden Ersin Kılıç’ın yaptığı incelemeye göre Cyberpunk 2077’yi oynayanlar, GTA yarı beklentiye girmemeli, zira bugüne kadar yapılan açıklamaların oluşturduğu bu beklenti, oyuna sevmemeye niçin olabilir. Hem Kılıç’ın 20 saatlik bir deneyimin ardındaki aktardığı detaylara göre yapımda anlatılabilecek çok pozitif detay var.

Muhakkak yeni çıkış yapan bir oyun olduğu için oyunun içerisinde bol bol bug olduğunu söyleyen Ersin Kılıç, bunların bir güncelleme ile giderileceğini de belirtiyor. Kılıç’ın incelemesine göre oyun, siberpunk atmosferini tamamiyle vermeyi başarmış ve Night City’nin arka sokakları hiç lakin hiç tekin yok.

“FPS olması sizi yanıltmasın, Cyberpunk 2077 tam bir RPG oyunu”

cyberpunk 2077 inceleme

IGN editörlerinden Tom Marks’ın incelemesine tarafından oyun her ne dek FPS aksiyon yapısı ile öne çıkmış olsa da gerçekte RPG dinamiklerinin ağır bastığı bir yapıya sahip. Marks, Night City’de yapılabilecek şeylerin büyük kısmının hikayeden egemen kaliteli ast görevler olduğunu da dile getiriyor:

“20 saat sonunda asıl hikayeyi üç bambaşka sonla bitirdim, fakat oyun içinde yaptığım tercihlerin bu sonlar üzerindeki etkisi beklediğimden daha azdı. Son kaydettiğim yerden tekrar başlayıp yan görevlerle 20 saat daha harcadım. karakterlere aşık oldum, Night City’de daha çok iz bıraktım ve sonradan, yeni aksiyonlarıma tarafından çeşitlenen sonları her yerde deneyimlemek için oyunu yeniden son vermek istedim.

Oyuna 45 saat daha gömdükten sonra yedi öbür sonu deneyimledim. Bu sonlardan üçü birbirinden çok öbür final görevlerine sahipti. Beşi de çılgın ve epeyce tatmin ediciydi. Oyunda hâlâ avlanacak fazla gizem ve yapacak fazla şey var. Ne dek çok zaman harcarsanız, elde edeceğiniz kazanç o kadar artıyor.”

“Uzun çok uzun zaman bunun gibi bir açık dünya olmayacak” 

cyberpunk 2077 review

PCGamer editörü James Davenport, inceleme yazısında oyunun ilk sürümündeki hatalar dışarıya açık dünya yapısını öve öve bitiremedi. Özellikle şehrin ve çevresindeki öteki yapıların yaşayan bir dünya sunduğunu belirten Davenport, küçük detayların bile oyunu ne dek uzun ömürlü kıldığını şu sözlerle açıkladı:

“Şehrin eteklerindeki çöplüklerde dolaşmayı, uzaktın güzel silüetlerine bakmayı çok sevdim. Ara Sıra şekirdeki eski bir abide olan Araska’nın etrafını sisler sarıyordu ve binaların tepelerini bile göremiyordunuz, her şey lekeli bir turuncu renk ile boyanmış gibi oluyordu.”

“Bugüne kadarki en düzgün oyun dünyası” 

GamesRadar’dan Sam Loveridge, oyunun tek eksinini başlıca hikayenin beklenenden daha kısa olması şeklinde özetliyor, ancak bunun yanı sıra vurguladığı üç esas artısı da var. Bugüne değin meydana çıkan en akıcı dünyalardan birisine sahip oyun olduğunu söyleyen Loveridge, hikaye ve savaşlardaki tercih özgürlüğünün oyuna olan etkisini de övüyor.

Oyunu 50 saatten fazla oynamasına karşın hâlâ görecek çok şeyi olduğu hissine kapıldığını bildiren Loveridge, hikaye dıştan Night City’deki çeşitliliğe doyamadığını belirtiyor. Bu sırada karşılaştığı en önemli eksikliğinde buglar olduğunu vurguluyor. 

“Cyberpunk 2077’nin dünyası fazla pozitif olanak sunuyor, bu da deneyime hasar veriyor”

cyberpunk 2077 venturebeat

Venturebeat editörü Jeff Grubb, oyunun sunduğu geniş ve zengin dünyanın beklentiyi fazla yükselttiğini ve bunun da deneyimi fena etkilediğini belirtiyor. Oyundaki olasıkların büyük kısmının gerçekten bir amaç ifade etmediğini bildiren Grubb, durumu şu şekilde açıklıyor: 

“Şehrin siletini yaratıcı mega binalar, doğrusu olmayan iç mekanların varlığına dair beklenti oluşturuyor. Sınırlı sayıdaki tüccarlar, oyunda olmayan bir hesaplı sistemi öne çıkartıyor. Hareketli sokaklar, az daha hiç gerçekleşmeyecek hikaye ile benzer anlar için esas atıyor. Cyberpunk 2077 o kadar gösterişli ki defalarca daha fazlasını bekliyorsunuz, bir şey yetkisiz olduğunda bu koşul tüm deneyime hasar veriyor.”

“Cyberpunk karanlık geleceği bir amaç değil, insanlığın kaçınması gereken bir şey” 

cyberpunk 2077 polygon

Polygon editörü Carolyn Petit’in 40 saatin üzerinde deneyimle yaptığı talimat, daha fazla oyunun sunduğu dünyaya odaklanıyor. Petit’e göre siberpunk kültürünün benimsendiği bu karanlık gelecek, oyunda “İnsanlığın ileride işte böyle olacak” önerisi ile sunulmuyor. Daha çok eğer böyle devam edersek, gelecekte dünyanın nasıl bir yer olacağına dair fragman niteliği taşıyor ve fiilen bizi uyarıyor.

Şüphesiz siberpunk kültürünün kökenleri daha eskiye dayanıyor ve Cyberpunk 2077 ile CD Projekt RED, fiilen popüler kültürdeki eğilimlerden faydalanarak bir ürün ortaya koyuyor. Oyunu 8 yıldır bekleyenlerin büyük bir kısmı siberpunk kültürüne daha önce yazınsal ve sinematik eserlerle hakim olanlardı. Ama oynayacak olanların büyük kısmı, tıpkı GTA 5’te olduğu gibi evvelden bekleyenler yok, çıkış yapınca ve daha sonrasında duyacak kişiler olacak.

Kurgusal bir dünya için yüksek teknoloji, ama düşük hayat felsefesi cazibeli gelebilir, oysa insanların böyle bir karanlık geleceğe ihtiyaçları var mı? Bu da farklı bir yazımızın konusu olacak.

Cypunk 2077 Webtekno özel incelemesi için de çalışmalar başladık, takipte kalın 🙂

Comments
To Top