Haber

Cyberpunk 2077’den AMD Ekran Kartı Sahiplerine Kötü Haber: Işın İzleme Daha Sonra Gelecek

Cyberpunk 2077'den AMD Ekran Kartı Sahiplerine Kötü Haber: Işın İzleme Daha Sonra Gelecek

Çıkışı yılan hikâyesine dönen ve çıkış tarihi farklı alanlara yönlendirilmiş sebeplerle sürekli ertelenen Cyberpunk 2077 ile ilgili yeni bir veri daha ortaya çıktı. NVIDIA, bu ay başında yaptığı bir açıklamada, Cyberpunk 2077’nin herhangi bir özel NVIDIA ışın izleme teknolojisine sahip olmayacağını ve DXR uyumlu tüm GPU’larda çalışacağını belirtmişti.

Ama görünen o ki işler tamamiyle böyle ilerlemedi. Oyunun geliştirici stüdyosu CD PROJEKT RED’in yöneticilerinden Marcin Momot, Cyberpunk 2077’nin çıkışında AMD’nin son GPU’larında da ışın izleme teknolojisini desteklemeyeceğini dile getirdi.

Cyberpunk 2077’de ışın izleme teknolojisi ilk olarak NVIDIA kartlara geliyor

cyberpunk 2077

CD PROJEKT INKAR, dün Cyberpunk 2077’nin RTX destekli sistem gereksinimlerini açıklamıştı. Açıklanan listelede yalnızca NVIDIA’nın RTX ekran kartlarının olması dikkatleri çekmişti. Bunun üzerine Souls Ninja (@valiantfury_) kullanıcı adlı bir oyuncu, yeni AMD kartlarında ışın izleme teknolojili Cyberpunk 2077’nin sistem gereksinimlerinin ne olacağını sordu. Momot ise çıkışında AMD kartlarda ışın izleme teknolojisinin desteklenmeyeceğini dile getirdi.

Şu an için CD PROJEKT RED’in ışın izleme teknolojisini niçin sadece NVIDIA donanımları için kullanıma sunduğu bilinmiyor. En nihayetinde AMD’nin GPU’larında da ışın izleme desteği bulunuyor. Hatta AMD, RX 6000 serisi RDNA 2 Big Navi GPU‘larının var olan oyunlarda da ışın izleme teknolojisini destekleyeceğini açıklamıştı.

DSOGaming’den John Papadopoulos, Cyberpunk 2077’deki ışın izleme efektlerinin fazla yüksek olabileceğini ve bunun da yalnızca DLSS veya Super Resolution destekli NVIDIA ve AMD GPU’larda çalışabileceğini söylüyor. AMD’nin DLSS teknolojisine karşı geliştirdiği özelliği demin tamamen hazır değil ve AMD GPU’larda ışın izleme teknolojisinin en azından ilk olarak yer almamasının sebebi de bu olabilir. Tabii bunun bir pazarlama çalışması olma ihtimali de bulunuyor.

Comments
To Top