Haber

Cyberpunk 2077’de Güzel Düşünülmüş Bir Matrix Göndermesi Yer Alıyor

Cyberpunk 2077'de Güzel Düşünülmüş Bir Matrix Göndermesi Yer Alıyor

Uzun zamandır piyasaya sürülmesi beklenen ve sonunda oyuncularla buluşan Cyberpunk 2077 çıktığı andan beri hem oynanmaya ayrıca de Twitch ve güya yayın platformlarında çok pozitif izlenmeye devam ediyor. Fazlasıyla ilgi görebilen ve birçok oyuncunun hemencecik akın ettiği Cyberpunk 2077’nin açılış bölümlerinde (Prologue) ufak ancak zekice bir gönderme olduğu ayrım edildi. Spoiler uyarımızı zaten yapmıştık oysa yine de hatırlatmakta fayda var.

Keanu Reeves’in de rol aldığı Cyberpunk 2077’de, meşhur aktörün yer aldığı diğer bir filme gönderme yapılıyor. Sahiden buna easter egg de (sürpriz yumurta) denebilir ama geliştirici takım bu göndermeyi oldukça ince ve akıllıca yapmış, dolayısıyla birincil adımda ayrım etmek öyle mümkün olmayabiliyor. Bu gönderme bizleri Keanu Reeves’in Neo olduğu zamanlara götürüyor.

Kırmızı ilaç mı mavi hap mı?

Matrix kırmızı hap mavi hap

Eğer Matrix serisini izlediyseniz ya da hakkında bazı şeyler duyduysanız, kırmızı ve mavi hap olayının ne olduğuna biraz hakimsinizdir. Eğer değilseniz bile merak etmeyin, açıklayacağız. The Matrix filminde Neo (Keanu Reeves), Morpheus (Laurence Fishburne) ile öncelikle karşılaştığında Morpheus ona şu sözleri sarf etmişti:

Mavi hapı alırsan, bu hikâye sona erer, yatağında uyanırsın ve istediğin her neyse ona inanırsın. Kırmızı hapı alırsan Harikalar Diyarı’nda kalırsın. Ben de sana tavşan deliğinin ne değin derine gittiğini gösterebilirim. Unutma: Sana vadettiğim tek şey gerçek. Daha fazlası değil.”

Özetlemek gerekirse Morpheus burada Neo’ya iki seçeneği olduğunu söylüyor. Ya mavi hapı alıp cahillik içerisinde huzurlu bir şekilde yaşayacak, veya kırmızı hapı alıp kaosun içerisine atılacak. Bu iki seçenek aralarında bir seçim yapması gereken Neo’nun hangi hapı seçtiğini izleyenler zaten biliyor, biz oyuna geri dönelim. Spoiler geliyor!

Ağırbaşlı kalmak mı, şeytanı ortaya hariç tutmak mı?

Cyberpunk 2077 matrix

Cyberpunk 2077’de belli başlı karakterimiz V, kafasına bir mermi yiyor. Biyoçip doğru olağanüstü bir şekilde kurtulmayı başaran V, daha sonrasında kendi kafası içerisinde Johnny Silverhand’in (Keanu Reeves) anılarını görmeye başlıyor. ara sıra halüsinasyonlarla Johnny’i görebilen V, hikâyenin ana karakterlerinden biri olan Misty tarafından odasına götürülüyor ve burada Misty, V’ye iki seçenek veriyor: Kırmızı ilaç mı, mavi ilaç mı?

Misty, V’yi odasına götürdükten sonradan ona iki ayrı hap kutusu veriyor. Bu ilaç kutularından biri mavi, diğeri ise kırmızı, tıpatıp Matrix’te gördüğümüz gibi. Mavi ilaç, V’yi rahatlatacak ve Johnny’nin onun zihninde canlanmasını bir nebze engelleyecek. Kırmızı ilaç ise bütün tersi bir etki yaratacak ve tabiri caizse şeytanı salacak.

Cyberpunk 2077 matrix gonderme

Misty odadan çıktıktan sonradan Johnny Silverhand aniden odaya geliyor ve V ile konuşmaya başlıyor. Bu sırada V’nin tek yapması gereken mavi hapları edinmek ve Johnny’i imha etmek. Johnny ise V’nin hapları almasını engellemek ve onu öldürmek istiyor ancak hikâye ilerledikçe bu iki karakter birbirine daha fazla alt hale gelecek ve iki taraf da şeytanı ortaya çıkarmayı tercih edecek.

Keanu Reeves’in oynadığı karakterin kırmızı ve mavi haplara bağlı olarak ortaya çıkması oldukça iyi bir gönderme olmuş. Minik bir ayrıntısıyla uğraşma olsa da akıllıca olan bu gönderme, Keanu Reeves’in şu anda olduğu yere gelmesine fazlasıyla asistan olan rolüne hürmet niteliğindeki bu gönderme, ilk bakışta fark edilmese de sonradan anlaşılabiliyor.

Comments
To Top