Haber

Cyberpunk 2077’de Atatürk’e Hakaret Olarak Algılanan Çeviri Hatası (Özür Gecikmedi)

Cyberpunk 2077'de Atatürk’e Hakaret Olarak Algılanan Çeviri Hatası (Özür Gecikmedi)

Cyberpunk 2077, çıktığı ilk andan itibaren bütün dünyada büyük bir merakla karşılaştı. Çok uzun süredir beklenen ve rekorlar kıran bir oyun olmasına karşın böylece çok kusur nedeniyle eleştiriliyor. Bu eleştiriler çoğunlukla oyunun içerisinde bulunan mekanik sorunlar olurken, bazen çevirilerde de büyük hatalar yaşanabiliyor. 

Cyberpunk 2077 Atatürk hatası

Cyberpunk 2077’nin Türkçe çevirisini yapan 23 Studios, oyunun içinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk‘ün ünlü sözü “İstikbal Göklerdedir“de koskocoman bir hata yaptı. Türk Twitch yayıncısı Tuğkan Gönültaş’ın ortaya çıkardığı çeviri hatasına tarafından, Elektropunk grubunun bir ismi olan “İstikbal Gö*lerdedir” ifadesinin yer aldığı görüldü. Hem bu grubun görselinin de Atatürk’ün bir fotoğrafıyla fazlasıyla benzerlik taşıdığı görülüyor. 

Cyberpunk 2077 - Mustafa Kemal ATATÜRK

Çeviri firması 23 Studios’tan bir tanımlama geldi

Oyunun İngilizce versiyonunda “Perilious Futur” isminin yer aldığını görüyoruz. Yani bu hatanın CD Projekt RED‘den yok, doğrudan tercüme firmasından yapıldığı anlaşılıyor. Bu konuda Instagram hesabından bir yorumlama yapan 23 Studios, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sevgili oyunseverler, Cyberpunk 2077’de yer alan ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret olarak algılanan çevirinin düzeltilmesi için diğer değişik hata düzeltmelerinin de olduğu bir yama zaten hazırlanmıştı. Bu yama yayına girdiğinde metin oyundan kaldırılacaktır. Gözümüzden kaçan bu hata için herkesten özür diliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

CD Projekt RED’den bir tanımlama bekleniyor

Sorun her ne dek çeviri kaynaklıymış gibi görünse de ülkemizin ulusal değerlerini etkileyen bu büyük hata konusunda Cyberpunk 2077’nin geliştiricisi ve yayıncısı CD Projekt RED’in de bir yorumlama yapmasını bekliyoruz. Ayrıca en yakın zamanda gelecek güncellemeyle bu kabul edilemez hatanın giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yeni gelişmeler oldukça sizleri farkında edeceğiz.

Comments
To Top