Haber

Cyberpunk 2077, Tüm Zamanların En Pahalı Oyunu Olacak (Ama Oyuncular İçin Değil)

Cyberpunk 2077, Tüm Zamanların En Pahalı Oyunu Olacak (Ama Oyuncular İçin Değil)

Polonyalı oyun stüdyosu CD Projekt Red’in sonu varmak bilmeyen rüyalar gibi bir türlü çıkış yapamayan oyunu Cyberpunk 2077 hakkında şaşılacak bir bahis ortaya atıldı. Polonyalı çözümleme şirketi Dimboss tarafından aktarılan bilgilere tarafından Cyberpunk 2077, “tüm zamanların en fiyatı yüksek oyunu” olacak.

Hatalı anlaşılmasın; Cyberpunk 2077, oyuncular için yok geliştiriciler için en fiyatı yüksek oyun olacak. Zira Dimboss’un hesaplarına kadar Cyberpunk 2077’nin CD Projekt Inkar’e maliyeti 314 milyon dolar (2,4 milyar TL) olacak. Dolayısı ile oyun, oyunseverler için bir fiyat artışı ortaya koymasa da stüdyo için epey ‘fiyatı yüksek’ bir oyun olacak.

Cyberpunk 2077’nin maliyeti, The Witcher 3 Wild Hunt’tan dört kat daha yüksek

cyberpunk 2077

Dimboss tarafından açıklanan verilerin resmi olarak onaylanmadığını belirtelim. böylece maliyetin daha düşük veya yüksek olma ihtimali de bulunuyor. yine de oyunun başta 2013 yılında duyurulduğunu ve aradan geçen 7 yılda devamlı geliştirme süreci nedeniyle stüdyoya sadece harcama çıkardığını düşünürsek en fiyatı yüksek oyunlardan biri olduğunu tahmin etmenin kuvvet olmadığını söyleyebiliriz.

Cyberpunk 2077’nin ne denli ‘pahalı’ bir oyun olduğunu, CD Projekt Red’in en popüler oyunlarından biri olan The Witcher 3 Wild Hunt’tan yaklaşık dört kat daha yüksek bir maliyete sahip olduğunu ya da video oyun tarihinin en başarılı oyunlarından biri kabul edilen GTA V’in sadece 265 milyon dolar bütçeyle geliştirilip piyasaya sürüldüğünü söyleyerek daha iyi açıklayabiliriz. 

Cyberpunk 2077, ilk yılın sonunda geliştiricisine 200 milyon doların üzerinde kazanç sağlayacak

cyberpunk 2077 ekran görüntüsü

Maliyeti ne kadar yüksek olursa olsun Dimboss, Cyberpunk 2077’nin geliştiricisini üzecek bir oyun olmasını beklemiyor. Zira analistlere tarafından Cyberpunk 2077, 2020 sonuna kadar 21 milyon kopya, çıkışından sonraki bir yıl içinde ise toplamda 34 milyon kopya satmış olacak. Bu tahminler dürüst çıkarsa CD Projekt Red, Cyberpunk 2077’nin birincil yılında oyun içi satın alımlar hariç 2 milyar doların üzerinde kazanç elde edecek.

bu vesileyle reklam harcamalarının, CD Projekt Inkar’in Cyberpunk 2077’nin bütçesini olağanüstü seviyede yükseltmesindeki en büyük etkenlerden biri olduğunu belirtelim. Zira Cyberpunk 2077 reklamları şu sıralar New York City’deki Times Meydanı dahil reklam vermenin bir servete mülk olduğu o kadar çok alanda yer alıyor.

Comments
To Top