Haber

Cyberpunk 2077, Dolandırıcıların Yeni Aracı Oldu

Cyberpunk 2077, Dolandırıcıların Yeni Aracı Oldu

Senenin en çok beklenen oyunlarından bir tanesine olan ve satmak rakamlarıyla yapımcısının yüzünü güldüren Cyberpunk 2077‘nin dolandırıcılara malzeme olduğunu bildirmek o kadar de şaşılacak olmaz muhtemelen. Milyonlarca oyuncunun beklediği böyle bir oyun, natürel ama dolandırıcılar için de araç oluyor.

Kaspersky’daki uzmanlara göre senenin en çok beklenen oyunlarından bir adam başına olan Cyberpunk 2077, oyunculardan yararlanmak isteyen dolandırıcılar için bir yem görevi görüyor. Güvenlik şirketi, bu cins suçluların ve dolandırıcıların oyuncuların paralarını ve bireysel bilgilerini araklamak için değişik yollar deneyebileceğini dile getiriyor.

Cyberpunk 2077 dolandırıcılıklarına dikkat

cyberpunk 2077

Gerçekten Cyberpunk 2077 ile dolandırıcılık girişimleri henüz yeni bir şey yok. Az Önce oyun çıkmadan oyunla ilgili dolandırıcılık girişimleri başlamıştı. Kaspersky, Ocak 2020 ile Kasım 2020 tarihleri aralarında henüz yayınlanmamış olan oyunu taklit eden 3.300’den artı dolandırıcılık girişimi saptama ettiğini açıkladı.

Bu üçkâğıt girişimleri arasında, oyun demin resmi olarak yayınlanmadan indirme şansı sunduğunu iddia eden internet siteleri bulunuyor. Techradar’da bulunan habere kadar buralardan indirilenler epeyce gerçekçi gibi gözükse de herhangi bir oyun dosyası indirmiyor. Kurulum yapmak için azıcık bekledikten sonra kullanıcıdan lisans anahtarı istiyor.

cyberpunk 2077

Daha sonrasında kullanıcılara bu lisans anahtarının düzenlenen bir araştırmayı doldurularak elde edilebileceği söyleniyor. Bu sözde araştırmada da kullanıcının e-posta adresi ya da telefon numarası gibi bilgilerin girilmesi isteniyor. Kullanıcı, bu işlemi de yerine getirip oyunu oynamak istediğinde bu sefer de DLL dosyasının beceriksiz olduğuna karşın bir uyarı veriyor.

Kaspersky Emniyet Uzmanı Anton Ivanov, oyunculara yaptığı uyarıda, oyunu güvenilir kaynaklardan satın almaları ve indirmeleri gerektiğini söyledi. Biz de okuyucularımızı bu cins dolandırıcılıklara dikkat etmeleri konusunda uyaralım.

Comments
To Top