Haber

Cumhuriyetçi ajanlar Facebook politikalarını Gürcistan’daki ikinci tur seçimden önce kaçırdı

Cumhuriyetçi ajanlar Facebook politikalarını Gürcistan'daki ikinci tur seçimden önce kaçırdı

Gürcistan ikinci tur seçimi yaklaşırken, Facebook’un karmaşık siyasi reklam kuralları dezenformasyon yaymak isteyen ajanlar ve siyasi gruplar için yeni fırsatlar yarattı. Salı günkü seçime dışarı giden haftalarda, Cumhuriyetçi süper PAC’ler Facebook’u, eyaletin 5 Ocak Salı günü yapılacak özel seçimlerden önceki son birkaç kritik günde Gürcistan seçmenlerini niyet bölge dezenformasyonu yaymak için kullandı.

Bir örnekte, The Washington Post’a kadar, Cumhuriyetçi Parti, Meclis Başkanı Nancy Pelosi (D-CA) ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’i, bir Facebook reklamında Başkan seçilen Joe Biden’i görevden almak için danışıklı dövüş kurmakla suçladı. Senato Önderlik Fonu, Demokratik Senato adayı Jon Ossoff’un, adayın böyle bir pozisyonu desteklemeyi reddetmesine rağmen “polisi karalayacağını” öne süren hatalı reklamlar yayınladı.

Popular Information’a göre, Cumhuriyetçi süper PAC American Crossroads, geçtiğimiz haftalarda Demokratik Senato adayı Raphael Warnock hakkında fazla sayıda içten olmayan reklam yayınladı. Bir örnekte, PAC, Warnock’un “Lanet Amerika” diyen bir reklamı yayınladı ve bunu sözde Amerikalı olmayan bir tanımlama yapıyormuş gibi çerçeveledi. Ancak klip, Warnock’un Rahip Jeremiah Wright’ın anekdot ettiği bir konuşmadan seçme parça yaptığı 2013 tarihli bir konuşmadan geldi.

Sözcü Andy Stone’un bir tweet’ine tarafından Facebook sonra reklamı kaldırdı.

Facebook’un politik reklamcılık politikaları Gürcistan dışında da aldatıcı bağış toplamaya yol açtı. Kasım başkanlık seçimlerinden bir hafta önce Facebook, reklamverenlerin onay için yeni siyasi reklamlar sunma olanağını kapattı. 16 Aralık’ta Facebook, yetkili reklamcıların Gürcistan ikinci tur seçimleri için reklam yayınlamasına izin vermeye başladı. Diğer siyasi reklamların çoğu hala kapalıyken, Senatör Ted Cruz (R-TX) gibi milletvekilleri, Gürcistan’ın Cumhuriyetçi Senato adayları için para topladığı iddia edilen reklamlar yayınladılar. Ama The Daily Beast geçen hafta bu reklamlardan elde edilen paranın aracısız olarak Cruz’a gittiğini bildirdi. Senato Reşitlik Lideri Mitch McConnell (R-KY), Senatör Mike Lee (R-UT) ve Senatör Kirsten Gillibrand’ın (D-NY) da bu reklam boşluğu sebebiyle para topladıkları saptandı.

İle Senatonun kontrolü dengede kalıyor, ikinci tur seçimler, az kalsın tüm son anketler adaylar aralarında yüzde 1’lik bir marj öngörüyor.

Comments
To Top