Haber

Cumhurbaşkanının Teknoloji Devlerine Mesaj Gönderdiği Sosyal Medya Düzenlemesi Açıklaması

Cumhurbaşkanının Teknoloji Devlerine Mesaj Gönderdiği Sosyal Medya Düzenlemesi Açıklaması

TRT World Forum’a bir video mesaj ile katılım belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Dijitalleşme, özgürlüğün alanını genişletirken yeni adaletsizliklere, haksızlıklara, yeni ötekileştirmelere yol açmamalıdır.” dedi ve sosyal ağ ile ilgili manâlı açıklamalarda bulundu.

“sosyal ağ, sınırsız özgürlük başlığı altında en ince ayrıntısına kadar denetimsiz bir alan oluşturularak mağduriyetlerin oluşmasına sebebiyet veriliyor.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabahat işleyenin yanına kar kaldığı bir düzenin serbest olamayacağını açıklama etti ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“sosyal medya şirketleri temiz kalpli çabalarımıza gönüllü takviye vermezlerse…”

sosyal medya

“Devletlerin vatandaşlarını gözetmek için attığı iyi niyetli adımlar özgürlüklere müdahale parantezine alınıp akim bırakılmaya çalışılıyor. sosyal medya şirketleri iyi niyetli çabalarımıza gönüllü takviye vermezlerse Türkiye her şartta vatandaşının hukukunu korumayı sürdürecek.

Geçtiğimiz temmuz ayında meclisten geçerek yasalaşan ve 1 Ekim 2020 itibarıyla da yürürlüğe giren sosyal ağ yasası, Türkiye’de 1 milyondan pozitif aktif kullanıcısı yer alan sosyal ağ platformlarına Türkiye’de vekil bulundurma gibi bir takım yükümlülükler getiriyordu. sosyal medya yasası ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

sosyal ağ yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte birincil ceza ise geçtiğimiz ayın başlarında kesildi. Yasa yürürlüğe girmesine karşın Türkiye’de bir temsilci bildirmeyen YouTube, Twitter, TikTok ve Instagram, 10 milyon TL para cezasına çarptırıldı.

Comments
To Top