Haber

Cumhurbaşkanı: Türkiye’nin Üreteceği Aşıyı Tüm İnsanlığın Hizmetine Sunacağız

Cumhurbaşkanı: Türkiye'nin Üreteceği Aşıyı Tüm İnsanlığın Hizmetine Sunacağız

Suudi Arabistan’ın dönem başkanlığındaki G20 zirvesine Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Liderlere seslendiği konuşmasında salgınla mücadelede meslek birliği ve dayanışma olmadan başarıya ulaşmanın olası olmadığını hatırlatan Erdoğan, gelişmiş ülkeler ilk kez elde etmek üzere dünyanın, salgın sürecinde dayanışma ve yardımlaşma konusunda iyi bir sınav veremediğini belirtti.

Salgınla mücadelede özellikle ekonomik açıdan cılız ülkelerin az daha kaderlerine terk edildiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı, “Türkiye olarak bu kapsamda 156 ülke ve 9 milletlerarası kuruluşa yardım sağladık. Bugüne değin G20 üyesi 15 ülkeye hibe yardımı yapmanın yanında ülkemizden satın alma ve ihracat izinlerini de kaldırmış bulunuyoruz” dedi.

‘Türkiye’nin üreteceği aşığı inşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız’

COVID-19 Aşı

Almanya’daki iki Türk bilim insanının ürettiği aşıya dair ümit verici haberleri neşeyle peşine düşüp takip ettiklerini bildiren Erdoğan, konuşmasında “Fakat burada bir hususa dikkat edilmesi gerekiyor. Geliştirilen aşılar, mevcut adaletsizlikleri daha da derinleştirmek yerine insanlığın ortak malı olacak şekilde kullanıma sunulmalıdır. Bu çerçevede G20 platformu aşıya herkesin yerinde maliyetli ve hakkaniyetli erişimini teminat altına alacak mekanizmaları hazırlamalı ve işletmelidir. Türkiye olarak biz de birinde insan deneylerine başladığımız toplam 16 aşı çalışmamıza bu anlayışla yaklaşıyoruz. Türkiye’nin üreteceği aşıyı inşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız” ifadelerine yer verdi.

‘İçe kapanma eğiliminin güçlendiğini görüyoruz’

Salgının, sıhhat alanı yanında küresel hesaplı mimaride de etkisini hissettirdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Korumacılığın arttığını, gümrük duvarlarının yeniden yükseldiğini, içe kapanma eğiliminin güçlendiğini görüyoruz. İki yanlışın bir dürüst etmeyeceğini hepimiz gayet iyi biliyoruz. Türkiye, Dünya Ticaret Örgütü’nün temel ilkeleri çerçevesinde adil bir küresel hesaplı büyümeden ve rahat paylaşımından yanadır. Bunun için Dünya Ticaret Örgütü’nün reform sürecinin ilerletilmesi gerekiyor. Örgütün kilit öneme sahip izleme, tartışma ve anlaşmazlıkların çözümü işlevlerinin iyileştirilmesi şarttır. Salgın, iş gücü piyasasını da negatif etkiliyor. Özellikle kayıt dışı ekonomide çalışanlar ile bayan, genç ve engelliler ilk kez almak üzere toplumdaki alıngan kesimler, salgının yükünü daha pozitif taşıyor.”

‘Dünyanın en kuşatıcı ve geniş tabanlı sosyal güvenlik sistemlerinden birine sahip ülkelerden biriyiz’

COVID-19 aşısı

Yaşanan sıkıntıların kapsayıcı ve dirençli sosyal güvenlik sistemlerinin önemini bir kere daha ortaya çıkardığını aktaran Erdoğan, Türkiye’nin, dünyanın en kuşatıcı ve geniş tabanlı sosyal güvenlik sistemine sahip ülkelerinden biri olduğunu belirtti.

Şipşak geliştirilip hayata geçirilen idareli sosyal koruma kalkanı bir uçtan bir uca istihdamı dengede tutacak önlemlerin başarıyla uygulandığını anlatan Erdoğan, “G20 olarak da salgının etkilerini en üye indirmek namına bir eylem planı devreye aldık. Eylem planının en fiziksel ayağı olarak gördüğümüz borç durdurma girişiminde kaydedilen kademeli ilerlemeyi takdirle karşılıyoruz. 2021 Temmuz ayına dek uzatılan bu girişime Türkiye olarak katkı maddesi sağlayacağımızı bildirmekten hoşnutluk duyuyorum” dedi.

Comments
To Top