Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan Duyurdu: Koronavirüs Kısıtlamaları Geri Geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Duyurdu: Koronavirüs Kısıtlamaları Geri Geliyor

Dünya genelinde 1 milyon 200 binden pozitif insanın hayatını kaybetmesine neden olan COVID-19 hastalığı, havaların soğumasıyla birlikte baştan artmaya başladı. Vakaların bitmiş artmasıyla birlikte bir takım ülkeler, salgına karşısında alınan sert önlemleri bitmiş almaya başladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 5 Kasım tarihinden itibaren İngiltere’de 4 haftalık bir karantina uygulanacağını ifade etmişti. İngiltere’ye ek olarak Fransa ve Avusturya gibi ülkeler de ikinci kez karantinaya gireceklerini duyurmuştu. Türkiye’de de kısıtlamaların geri geldiği açıklandı.

Koronavirüs önlemleri dahilinde kısıtlamalar geri geliyor

maske, maskeli insanlar, maske takan yaşlı insanlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada koronavirüs vakalarının artışta olduğunu ve kısıtlamaların geri getirildiğini duyurdu. Buna kadar çoğu işletme saat akşam 10’dan sonradan hizmetlerini sonlandıracak.

Erdoğan, yeni kısıtlamaların kapsamıyla ilgili şunları söyledi: “Paket servis hariç elde etmek üzere restoran, lokanta, pastane ile berber, nikâh/düğün salonu, yüzme salonu, hamam, kaplıca, internet kafe, halı saha, tiyatro, sinema, konser salonu vb. tüm işyerlerinde hizmetler saat 22.00’de sona erecektir.”

Son günlerin tartışmalı konusu yüz yüze eğitim konusunda da açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Salgınını seyrine tarafından önümüzdeki haftalarda öteki sınıfların durumunu değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı, hem sağlık altyapısı ve sağlık çalışanları doğruca bir krizle karşısında karşıya kalınmadığını dile getirdi.

Sağlık Durumu Bakanlığı verilerine göre bugüne değin 14,4 milyondan fazla test gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen testler sonucunda 382.118 hasta tespit edilirken 10 bin 481 kişi de hayatını kaybetti. Keza toplam iyileşen hasta sayısı da 328 bin 824’e ulaştı.

Comments
To Top