Haber

Crytek, Crysis Remasted’da Korsan Yayını Önlemek İçin 1 Yıllık 140 Bin Euro Ödemiş

Crytek, Crysis Remasted'da Korsan Yayını Önlemek İçin 1 Yıllık 140 Bin Euro Ödemiş

Pek çok PC oyuncusu, oyun stüdyolarının Denuvo Software Solutions GmbH göre geliştirilen bir anti-kurcalama (anti-tamper) teknolojisi ve dijital haklar yönetimi şeması olan Denuvo’yu crackli oyunlardan kaldırmak için niçin bir sene beklediğini merak ediyordu oysa fidye yazılımı çetesi Egregor, Ekim 2020’de Crytek‘in dahili ağlarından elde ettiği veriler ile bu sorunun yanıtını verdi.

Crysis 2 Remastered ve Crysis 3 Remastered’ı ortaya çıkarak belgelere tarafından Crytek, Crysis Remasted’da Denuvo’yu kullanabilmek için geliştiricisine bir yıl için 140.000 euro (takriben 1.327.771 TL) ödemek durumunda kalmış. Diğer Taraftan iki şirket arasındaki anlaşmaya tarafından oyun, ilk çıkış tarihinden önce piyasaya sürülmesi halinde ödenti 126 bin euroya düşecekti ancak bu tarih, 31 Mart 2021’di.

crysis

Anlaşmaya göre birincil sene tamamlandığında Crytek, Denuvo’ya her ay 2.000 euro ödemeye devam edecek. Hem 30 jurnal süreçte 500.000 eşsiz aktivasyon görülen ürünler için 60.000 euro ilave ödeme de yapılacak. Bunlara da ek olarak Crytek, her vitrin için ek 10 bin euro ödeyecek.

Crytek’in bu denli pozitif ek ödemeye karşın Denuvo’yu kullanmakta istikrarlı olmasının nedeni, şirketin sunduğu ayrıntılı “korsanlık” desteği. Ortaya çıkan belgelere göre Denuvo, korsan yayınları durmadan tarıyor ve ayrıca geliştiricilere hem de yayıncılara veri sağlıyor. Denuvo, manuel korsan yayın takibi hizmeti de sunuyor.

Comments
To Top