Haber

Covid-19’un En Gerçekçi 3D Modeli Oluşturuldu

Covid-19’un En Gerçekçi 3D Modeli Oluşturuldu

şimdi tüm dünyada etkinliğini artan bir şekilde artıran Covid-19 virüsü, binlerce bilim insanı göre araştırılmaya devam ediyor. Virüsün saldırganlığını imha etmek için aşı çalışmaları hız kesmeden devam ederken, bazı bilim insanları virüsü daha yakından tanımak için dağıtılmış metotlarla gözlemlemeye çalışıyor. Yapılan son çalışmada koronavirüsün şimdiye kadarki en gerçekçi 3 boyutlu modeli geliştirildi.

Suudi Arabistan’daki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yaptığı çalışmada, yeni herif koronavirüsün en realist 3D modeli geliştirildi. Mikroskop yardımıyla elde edilen görüntüler ve protein data tabanı oluşturularak geliştirilen bu model, SARS-CoV-2’nin atom düzeyindeki güncel yapısını gözler önüne seriyor. 

Daha önce görülmeyen detaylar gün yüzüne çıktı 

Hazırlanan 3D modelde, Covid-19’un şimdiye dek görünmeyen detayları da ortaya çıktı. Virüsün içyapısını da bildiren alıştırma, Covid-19 araştırmalarında bir kılavuz olarak kullanılabilir. Virüsün 3D modeline baktığımızda daha önce gördüğümüz Covid-19 görüntüsünün daha ayrıntılı bir halini görüyoruz. aynı zamanda virüsün içyapısının nasıl olduğu ve dış katmanlarıyla nasıl bir bağlantıya sahip olduğu da 3D modelde net bir şekilde ortaya çıkıyor. 

Havaların soğuması ve mevsimsel grip sezonunun gelmesiyle birlikte bitmiş olgu sayılarında büyüme gözlemlenmeye başladı. Bu noktada aşı çalışmaları tez devam ederken, bazı aşıların 2020 sonu, 2021 başında hızlı üretime geçmesi planlanıyor.

Comments
To Top