Haber

COVID-19’dan Bir Darbe Daha: Volkswagen, Türkiye’de Fabrika Açmaktan Vazgeçti

COVID-19'dan Bir Darbe Daha: Volkswagen, Türkiye'de Fabrika Açmaktan Vazgeçti

Yaklaşık Olarak arap saçına dönen ve Türk otomotiv endüstrisinin yakından peşine düşüp takip ettiği “Volkswagen’in Türkiye yatırımı” konusunda haberler ne eyvah fakat iyi yok. Kanımca Volkswagen CEO’su kadar yapılan açıklamalara kadar Alman otomotiv devi, Türkiye’de bir imal tesisi kurmaktan vazgeçmiş durumda.

Konuyla ilgili haberler birincil ortaya çıktığında Volkswagen’in yeni imal tesisi için Türkiye’yi seçeceğine belirlenmiş gözüyle bakılıyordu. Hatta şirket, bu kapsamda geçtiğimiz yılın ekim ayında Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ. adında 943.5 milyon TL sermayeli bir şirket dahi kurmuştu.

Volkswagen, COVID-19 salgının otomobillere olan talebi düşürmesi nedeniyle yeni bir fabrika açmaktan vazgeçti

volkswagen fabrikası

Volkswagen CEO’su Herbert Diess, kısa vakit önce otomobil odaklı Alman web sitesi Automobilwoche’ye yaptığı açıklamalarda COVID-19 salgını nedeniyle talebin düştüğünü belirtirken, ellerindeki üretim kapasitesinin mevcut talebi karşılamaya tatmin edici olduğunu ifade etti. bu nedenle de Volkswagen, yeni bir fabrika hazırlamak yerine Slovakya’da yer alan mevcut tesisini büyütmeye karar verdi.

Volkswagen’in Slovakya, Bratislava’da bulunan fabrikası halihazırda Touareg, Audi Q7, Audi Q8 ve Porsche Cayenne gibi modellerin üretiminden sorumluydu. Şirket, 1 milyar euro layık bir yatırım gerçekleştirerek buradaki üretim tesisini büyütecek ve fabrikaya bir imal bandı daha ekleyecek. Yeni üretim bandında, şirketin Manisa’ya açacağı fabrikasında üretmeyi planladığı Passat ve Skoda Superb modelleri üretilecek.

Comments
To Top