Haber

COVID-19’dan beklenmedik hasar

COVID-19'dan beklenmedik hasar

Lancet’in eBioMedicine dergisinde yayınlanan yeni bir egzersiz, “long-Covid” olarak adlandırılan, COVID-19 vücudumuzda niçin olduğu yeni bir hasara dikkat çekici ediyor. Bu zarar, hastalığa yakalanan kişilerin neden hastalığa yakalandıktan uzun süre sonra bile hala aralıksız semptomlar gösterdiğini açıklamaya muavin olabilir.

King’s College London, Trieste Üniversitesi ve İtalya Kalıtımsal Mühendislik ve Biyoloji Merkezi‘nin müşterek gerçekleştirdiği çalışmada, Şubat – Nisan 2020 tarihleri arasında Trieste Üniversitesi Hastanesinde COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden 41 kişinin organları incelendi. İnceleme sonucunda hastaların yüzde 90’ının akciğerlerinde, zatürre nedeniyle hayatını kaybeden hastalardan ayrı özellikler tespit edildi. Hastaların akciğerlerdeki kan damarları, yoğun kan pıhtılaşması ile delikli görünüyor. Bu haftanın başlarında yayınlanan bir egzersiz, kan pıhtılarının niçin COVID-19’un karşılıklı bir özelliği olduğunu ortaya çıkardı. Hastalığın kanın pıhtılaşmasına niçin olan otoimmün antikorların salınmasını tetiklediği öne sürülüyor.

Dikkat çeken ikinci bir nokta ise, akciğer hücrelerinin çoğunun olağandışı derecede büyümesi ve çoğu çekirdeğe sahip olması. Bunun, sinsitya olarak tanıdık bir sürecin neden olduğu, ayrı hücrelerin kaynaşıp tek bir büyük hücrede birleşmesi sebebiyle gerçekleştiği iddia ediliyor. Otopsi sunucunda virüsün kalıtımsal malzemesinin (RNA) kan damarlarını çevreleyen hücrelerde ve akciğer hücrelerinin yüzeyinde kalmış olduğu da ortaya çıktı. COVID-19 hastalığının uzun dönemli etkileri araştırılırken, bu keşifler bulmacanın yetkisiz parçalarını tamamlamaya yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, raporun sonuna COVID-19 için yeni tedaviler başlatmaya nasıl muavin olabileceği hakkında bir ağız dalaşı da ekledi. Hücrelerin kaynaşmasına niçin olan viral başak proteinini bloke edebilecek ve olağandışı şekilde kümelenmiş büyük hücrelerin oluşumunu durdurabilecek olası bir ilaç aradıklarını söylüyorlar. Hem, bu anormal hücrelerin kanın pıhtılaşmasını ve iltihaplanmayı etkileyip etkilemediğini de araştıracaklarını belirtiyorlar.

Comments
To Top