Haber

Covid-19 Vakaları İçin Elektronik Bileklikle Takip Uygulaması Başladı: Çıkarmanın Cezası 3150 TL

Covid-19 Vakaları İçin Elektronik Bileklikle Takip Uygulaması Başladı: Çıkarmanın Cezası 3150 TL

Son günlerde ülkemizde her tarafta koronavirüs hasta sayılarında artış yaşanmaya başladı. Tüm dünyada olduğu gibi salgının ikinci ve daha kuvvetli dalgasının yaşandığı bu günlerde, Sağlık Bakanlığı yeni koronavirüs tedbirleri zarfında evde tedavi gören hastalar için “elektronik bileklik” uygulamasını başlattı. Geçtiğimiz gün bu konuda bir açıklama yapan Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, elektronik bileklikler kullanılarak Covid-19 teşhisi konulan hastaların evde takibinin yapılacağını duyurmuştu. 

Bu açıklamanın arkasında yeni başvuru pilot bölgeyle hizmete girmeye başladı. derhal pilot alan seçilen Kırıkkale’de başlayan elektronik bileklikle Covid-19 hastası peşine düşüp takip etme uygulaması, evde izolasyonda olması gereken hastaların o kadar çok bilgisini düzenli olarak Sağlık Bakanlığı’na gönderecek.

Elektronik bileklik

Bilekliği çıkaranlara 3 bin 150 TL para cezası uygulanacak

Çare ve takip süreci evde aralıksız hastalara takılacak bu bileklikler, İl Sağlık Durumu Müdürlüğü filyasyon ekipleri veya Valilik denetim ekipleri göre takılacak. Bileklik takılan hastalar ve temaslıların yalıtım süreci bitene dek bu bilekliği çıkarmaması gerekiyor. Eğer bu bileklikler çıkarılırsa yalıtım kuralları ihlal edildiği gerekçesiyle 3 bin 150 TL para cezası kesilecek. 

Elektronik bileklik

başkaca bilekliği yanlışlıkla kopan veya yırtılan vatandaşlar da cezai müeyyide ile karşılaşmamak için durumu en süratli şekilde filyasyon ya da denetim ekiplerine söylemek zorunda. Eğer elektronik bileklik kullanılamaz ışık halkası gelirse, TCK’nın 152. maddesine kadar halk malına zarar vermekten işlem başlatılacak. Bu bileklik bulunurken evde izolasyon yükümlülüklerini ihlal eden kişilere de idari para cezası uygulanacak.

Comments
To Top