Haber

COVID-19 Hastalığını Ağır Geçirenlerin Genetik Şifresi Çözüldü

COVID-19 Hastalığını Ağır Geçirenlerin Genetik Şifresi Çözüldü

COVID-19 salgını bütün dünyada etkilerini göstermeye devam ediyor. Araştırmacılar, virüse karşısında tedavi yöntemleri aramanın yanı sıra bununla birlikte bu hastalığı geçiren insanların üzerindeki etkiler üzerinde de çalışmalarını yürütüyor. Dünya genelinde takriben 50 kalıtımsal merkezi araştırmacılarından kurulan COVID İnsan Genetiği Konsorsiyumu da COVID-19 geçiren hastalar üstünde çalışmalar yapıyor.

Yapılan araştırmalardan birisi de COVID-19’u ağır geçiren hastalarla ilgili oldu. Bilim insanları, yapılan son alıştırma ile kimlerin ağır hasta olacağının genlere bakılarak öngörülebileceğini açıkladı. Bunun yanı sıra yapılan çalışmalar sonucunda COVID-19 hastalığına yakalanan ve ağır geçiren insanların genetik şifresi de çözüldü.

Araştırmalara COVID-19’a yakalanan bireyler incelenerek başlandı:

COVID-19

Araştırmanın idare heyeti üyeliğini Türkiye Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özçelik yaptı. Tayfun Özçelik, yaptığı açıklamalarda COVID-19’un özellikle 65 yaş üstünde güvenli olmayan olduğunu, 50 yaş altındakilerde de ağır seyredebildiğini açıkladı. Özçelik, çalışmalara COVID-19’a yakalanmış bireylerin genlerini inceleyerek başladıklarını belirtti.

Bağışıklık sistemini oluşturan hücrelerin vücutla olan iletişiminde yer alan genlerde bozukluklar olabileceği düşüncesiyle çalışmalara başlattıklarını gösteren Özçelik, Türkiye’den 60 hastanın dahil olduğu toplam 650 ağır COVID-19 hastasının genlerini incelediklerini belirtti. Özçelik, çalışmaların sonucunda elde edilen bulguları da açıkladı.

“Hastalığı ağır geçirenlerde müşteri 1 interferon bulunmadığı tespit edildi”

koronavirüs

Tayfun Özçelik, yapılan çalışmaların sonucunda hastalığı ağır geçiren kişilerin interferon yolunda yer alan genlerinde doğuştan gelen mutasyonlar tespit edildiğini, bunun sonucunda da vücutta antikor oluşumunun sekteye uğradığını gördüklerini belirtti. Özçelik, “Hastalığı ağır geçirenlerde vücudu virüslerden koruyan ve 17 proteinden oluşan müşteri 1 interferon bulunmadığı saptandı. Bu Nedenle hayatı korkutma eden ağır COVID-19 hastalığının kalıtımsal ve immünolojik nedenleri keşfedilmiş oldu” açıklamalarını yaptı.

Özçelik, “Şu lahza tedavi edici ajanlar var fakat bunlar spesifik yok. Bu araştırmanın sonuçlarına kadar ileri sürdüğümüz sav, interferon sinyal ileti yolunu doğrudan doğruya uyaran beta interferon ilacının erken dönemde kullanılmaya başlanması bu hastaların tez iyileşmesi için anahtar özelliğinde olabilir. Bu egzersiz, bizlere interferon tabanlı tedavilerin gerekliliğini ve önemini göstermiş oldu” açıklamalarında bulundu.

Comments
To Top