Haber

COVID-19 Hastalarının Yoğun Bakıma İhtiyaç Duyup Duymayacağını Öngören Kan Testi Geliştirildi

COVID-19 Hastalarının Yoğun Bakıma İhtiyaç Duyup Duymayacağını Öngören Kan Testi Geliştirildi

Dünya genelinde 67 milyondan fazla insana bulaşan ve 1,5 milyondan pozitif insanın hayatını kaybetmesine niçin olan COVID-19 için yeni bir test geliştirildi. Geliştirilen bu kan testi, COVID-19 hastasının yoğun bakıma gereksinim duyup duymayacağını öngörebiliyor.

Bu deneme, hastanelerde kullanılmaya başlanabilirse doktorların en çok gereklilik duyan hastaya odaklanabileceği ve hastaların hayatta kalma şansını arttırabileceği açıklama ediliyor. Ayrıca yoğun bakım ünitelerinin kapasitelerinin çok daha bereketli bir şekilde kullanılabilmesinin önünü çözülmüş olacak.

COVID-19 hastasının hayatta kalma şansını öngören kan testi

kan testi, kan alımı

Francis Crick Enstitüsü Biyokimya Profesörü Markus Ralser ve takım arkadaşları, bu sene başında COVID-19 hastalarının kanında 27 protein saptama etmişti. Proteinlerin seviyeleri, hastaların belirtilerinin şiddetine göre değişiklik gösteriyordu. daha sonra 160 hastanın daha kan testleri peşine düşüp takip edildi. Kasıt, protein seviyelerinden hastalığın ilerleyişinin tespit edilip edilemeyeceğiydi.

The Guardian’da yer alan habere kadar hastaların kanlarındaki proteinler, kütle spektrometresi adı bahşedilen bir cihazla ölçüldü. Bu cihaz, kütleleri baz alarak yüzlerce, binlerce proteinin varlığını ve ne dek fazla olduğunu tespit edebiliyor. British Heart Foundation Kardiyovasküler Proteomik Profesörü Manuel Mayr, neden bir takım COVID-19 hastalarının daha iyi ya da daha fena rahatsızlık seyrine sahip olabileceğine dair bir önsezi sunabileceğini dile getirdi.

kan testi

Söz konusu deneme, şu başlıca değin 24 ağır hastada denendi. Deneme, hayatta kalan 19 hastadan 18’inin, hayatını kaybeden 5 hastanın ise 5’inin sonucunu dürüst bir şekilde varsayım etmeyi başardı. Ralser, “Hangi hastanın oksijen ve solunum cihazı desteğine ihtiyacı olacağını içten bir şekilde varsayım edebiliyoruz. Hem birincil başlarda ağır hasta olmayan fakat daha fena olma riski içeren hastalar için de belirtilerimiz var” ifadelerini kullandı.

Bu kan testiyle ilgili sıradaki adım ise Birleşik Krallık, ABD ve Almanya’daki hastanelerde değerlendirilmesi. Bu çalışmaların da önümüzdeki haftalarda başlaması bekleniyor. Ayrıca buralardan toplanan verilerin, deneme daha geniş kullanıma açılmadan önce sağlık durumu düzenleyicilerine sunulacağı dile getiriliyor.

Comments
To Top