Haber

COVID-19 Aşısı İçin Gönüllü Olan Türk Doçent Aşının Yan Etkilerini Anlattı

COVID-19 Aşısı İçin Gönüllü Olan Türk Doçent Aşının Yan Etkilerini Anlattı

COVID-19 virüsüyle mücadele etmek için üretilen aşıların çalışmaları bir süredir devam ediyor. Türk profesörler Uğur Şahin ve Açlık Türeci çiftinin başında olduğu BioNTech şirketi ve ABD merkezli Pfizer şirketinin iş birliği yaparak geliştirdiği COVID-19 aşısının Türkiye çalışmaları da bundan bir ay önce başlamıştı.

Aşının deneyleri için gönüllü olan isimlerden biri de Doçent Hekim Ümit Savaşçı.  Doç. Dr. Savaşçı’ya bundan yaklaşık bir ay önce uygulanan ilk doz aşının 21 gün ardından ikinci doz uygulandı. Doç. Dr. Savaşçı, bilimin öncülüğünü yapmak zorunda olduklarını belirtti ve aynı zamanda aşının ast etkileriyle ilgili de direktifler yaptı.

“Hastalığın bıraktığı hasarları görür görmez bu alt etkiler hiçbir şey”:

Doçent Doktor Ümit Savaşçı

Doç. Dr. Savaşçı, “Türk bilim insanları Uğur hocamız ve Istek hocamızın bulduğu aşı için gönüllü oldum. Birçok formu imzalayarak, saatler süren imza aşaması ve bilgilendirme sonrasında aşı uygulandı” açıklamasını yaptı ve sözlerine şöyle devam etti:

“Aşı yerinde sızı, hafif bir sersemlik, kas ağrısı ve bulantı durumları ortaya çıktı ve aşı yapıldığını anlamış oldum. Testler sırasında tuzlu su da yapılmış olabiliyor. Aşının belirtileri yaklaşık 2 gün sürdü. Koronavirüs hastalığını geçiren hastaları ve virüsün bıraktığı hasarları görür görmez bu aşıyı kesinlikle yaptırmak gerektiğini düşünüyorum. Bu ast etkiler, virüsün bıraktığı hasarların yanına hiçbir şey

Ümit Savaşçı, aşının vücuda olan olumlu etkilerinden de bahsetti. Savaşçı, “21 gün arayla 2 doz aşının sonucunda antikor seviyesi yüzde 95’lere, hatta ara sıra yüzde 100’lere değin ulaştı. Grip aşısında maksimum bağışıklık sistemi iyi olan birisinde yüzde 70 civarında bir bağışıklık oluşurken, burada yüzde 95 civarında bir bağışıklık ona kadar oldukça üstteki seviyede kaldı” açıklamalarını yaptı.

Comments
To Top