Haber

COVID-19 Aşılarının Saklanacağı Derin Dondurucular Türkiye’de Üretiliyor

COVID-19 Aşılarının Saklanacağı Derin Dondurucular Türkiye'de Üretiliyor

Tüm dünyayı etkisi altına bölge ve milyonlarca insanı etkileyen COVID-19 pandemisi eğer bir aşı önlemi alınmazsa sürat kesmeden devam edecek gibi görünüyor. Bu noktada nihayet aşı çalışmalarında olumlu gelişmeler yaşandığını görmeye başladık. COVID-19’u engelleyen aşılar gün yüzüne çıkmaya başlasa da beraberinde önemli sorunları da getiriyor. Bu sorunlar arasında ise özellikle ulaşım ve depolanma sorunu dikkat çekiyor.

Aşıların bütün ülkelere dağıtımı sürecinde ulaşım sırasında ve depolanma aşamasında soğuk zinciri bozmamak için eksi 70 dereceden pozitif soğuğa çıkabilen özel derin dondurucular gerekiyor. Bu noktada ise devreye bir Türk firması giriyor. Ülkemizde ve dünyada COVID-19 aşılarının saklanması için önemli firma olan Nüve, aşı gizlemek için gereklilik duyulan eksi 86 derece destekli derin dondurucular üretiyor. 

Nüve derin dondurucu

Nüve, aşı depolama aşaması için manâlı olan eksi 41 ve eksi 86 derece destekli derin dondurucular, buharlı sterilizatörler, su banyoları ve santrifüjler üretiyor. Bu üretilen cihazları dünyanın öyle fazla farklı noktasındaki hastane, laboratuvar ve üniversiteler ilk kez olmak üzere farklı alanlara yönlendirilmiş ulus ve özel kurumlara gönderen Nüve, cihazların üretimini ise Ankara‘da yapıyor.

Derin dondurucular 106 ülkeye ihraç ediliyor 

Nüve derin dondurucu

1968 yılında kurulan ve 2010 yılında birincil yerli laboratuvar tipi eksi 41 ve eksi 86 derece derin dondurucularını üretip ihraç etmeye başlayan Nüve, pandemi döneminde de eksi 86 derecelik derin dondurucularının üretimine yük verdi. Bu dondurucular, yalnızca Türkiye’nin ihtiyacını karşılamıyor. bununla beraber 106 ülkeye ihracat yaparak dünyanın büyük bir kesiminde manâlı bir rol oynuyor.

Yüksek soğutma seviyesine sahip derin dondurucular, 2021’in başından itibaren fazla daha kayda değer olacak. Yerli firma Nüve de bu talebi karşılamak için Ankara’daki imal fabrikasında çalışmalarına devam ediyor.

Comments
To Top