Haber

Covid-19 Aşılarını Bekleyen En Büyük Sorun: Ülkelerde Eksi 70 Dereceli Depolar Yok

Covid-19 Aşılarını Bekleyen En Büyük Sorun: Ülkelerde Eksi 70 Dereceli Depolar Yok

Geçtiğimiz günlerde koronavirüs aşısıyla ilgili peş peşe gelen olumlu haberler herkesi sevindirmişti. Büyük oranda başarılı bir aşının bulunmasıyla birlikte de çoğunlukla insanların morali düzelmeye başlamıştı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise konuyla ilgili olarak böylece de göz önüne alınmayan bir noktaya değinerek, aşının yayma sürecinin 6 ayı bulabileceğini söyledi.

Altyapı yetkisiz

aşı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan 5 milyon doz CoronaVac aşısı, Türk bilim insanları Istek Türeci ve Uğur Şahin’in kurduğu BioNTech ve Pfizer’in geliştirdiği aşı gibi gelişmeler insanlara umut olmuştu. Aşının transfer süreci ve depolama koşulları hakkında tanımlama yapan Ceyhan ise bir takım öbür noktalara değindi.

Prof. Dr. Ceyhan, “Milyonlarca kutu aşıyı depolayacağınız eksi 70 derece depolar değil ülkelerde. Bu demektir fakat önce bu altyapının hazırlanması lazım, epeyce fiyatı yüksek bir meslek bu. Gönder noktalara eksi 70 derecede yollamak daha zordur, onların sağlanması lazım, gidilecek yerlerdeki depolarda bu ortamın sağlanması lazım. Lakin siz eksi 70 derecelik dolapları her yere dağıtamayacağınız için daha eksik merkezlerde uygulanacak demektir. Bu ciddi bir sorun, bunun aşılmasına çalışılıyor, vakit fazla kısa. Su çiçeği aşısında da böyle bir problem vardı; lakin vakit vardı ve birkaç sene içinde o aşı buzdolabında saklanabilir ülkü getirildi” dedi. 

Çin menşeli aşının inaktif aşı olduğunu, yani daha kolay üretildiğini söyleyen Prof. Dr. Ceyhan, bu aşıların lojistik süreçlerinin de daha kolay olduğunu söyledi. Öteki aşının ise eksi 70 derecelik depolamaya ihtiyaç duyduğunu oysa ülkelerin böyle bir kaynağı bulunmadığını açıklama etti.

Altyapının hazırlanması 5-6 ay sürecek

aşı

Profesöre göre bir anda bu altyapıyı hazırlamak olası değil. Ceyhan, “O altyapının hazırlanıp, bu aşının uygulanması, nereden bakarsanız bakın 5-6 aydan önce olması olası yok. Aşılamada bir umut ışığı açısından baktığınız zaman aşılması gereken bir adım aslında. Neticesinde önce aşıyı bulacaksınız, bunun çalışmasını yapacaksınız, bu noktaya gelinmesi son derece önemli. Bundan daha sonra 2 manâlı nokta daha var. Birincisi bireysel koruma için emin sayıda aşının yapılması. Burada halk hatalı anlıyor, bireysel aşılama başladığında ne salgın etkilenecek bundan ne aşıyı yaptıranlar maske ve mesafeden kurtulacak. Çünkü yüzde 100 etkin aşı yapmadığınız sürece ve aşıyı yaptıran kişilerin bu hastalığı taşıyıp başkalarına bulaştırmayacağını anlayana dek cümbür cemaat aşılananlar dahil maske, mesafe kuralları ile yaşayacak. Belli bir süre biz bu koruyucu önlemler ile yaşamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Profesöre tarafından dolapların maliyeti ve aşıların fiyatları da bir başka sorun kaynağı olarak göze çarpıyor. Kendi hastanelerinde yer alan 2 dolap olsa da genel anlamda bakıldığında milyonlarca aşıya yetecek altyapı olmadığını söyleyen profesörün açıklamalarına göre daha uzun zaman korona önlemlerini gözeterek yaşayacağız.

Comments
To Top