Haber

COVID-19 Aşı Açıklaması, Türk Bilim İnsanlarını Almanya’nın En Zengin 100 İnsanı Arasına Soktu

COVID-19 Aşı Açıklaması, Türk Bilim İnsanlarını Almanya'nın En Zengin 100 İnsanı Arasına Soktu

ABD’li hap şirketi Pfizer, dün gerçekleştirdiği talimatlar ile COVID-19’a karşı geliştirmiş oldukları aşının virüse karşı yüzden 90 etkin olduğunu açıklayarak COVID-19 sebebiyle son 10 ayı pandemi kriziyle geçiren dünyaya ümit olmuştu.

Pfizer’in bu açıklamasının ardından gözler, Almanya merkezli bir biyoteknoloji şirketi olan BioNTech’e çevrildi zira COVID-19 aşısının geliştirme çalışmalarında Pfizer, direkt olarak BioNTech ile birlikte araştırmalar gerçekleştirdi.

Dr. Şahin ve eşi Türeci, COVID-19 aşısında kullanılan mRNA üzerinde 25 yıldır çalışıyordu

covid-19 aşısı

BioNTech, Almanya merkezli bir işyeri olsa da kurucuları ve üst düzey yöneticileri aralarında Türk bilim insanları bulunuyor. Prof. Dr. Uğur Şahin, şirketin hem kurucu ortağı ayrıca de kuruluşundan bu yandan CEO’su konumunda bulunurken, eşi Dr. Istek Türeci de BioNTech’in CMO koltuğunda oturuyor.

Türk bilim insanları Prof. Dr. Şahin ve Dr. Türeci, COVID-19 aşısı ile ilgili çalışmalarına -natürel olarak- bu yıl başlamış olsalar da aşının geliştirme çalışmalarında kullanılan mRNA teknolojisi üstünde 25 yıldır çalışıyorlar.

Prof. Dr. Uğur Şahin: Bazı doktorlar Çin’de yaşananların bizi etkilemeyeceğini düşündü

biontech

Dün aşıyla ilgili güzel haberlerin verilmesinin ardından konu hakkında açıklamalarda yer alan Prof. Dr. Uğur Şahin, COVID-19 hastalığı ocak ayında yeni yeni duyulmaya başladığında edinmiş olduğu bilgilerden bir pandemiye dönüşebileceğini öngördüğünü ifade ediyor.

Bazı doktorların o dönem tatile çıkmayı planladıklarını ama eşi ile birlikte şirketin yönetim kurulunu acil bir şekilde toplayarak kanser araştırmalarına ara verilip çalışmaların COVID-19’a odaklanmasını karşılayan Dr. Şahin, “Bazi isimleri ikna etmemiz gerekti. Çin’de yaşananların bizi etkilemeyeceğini düşündüler.” biçiminde açıklıyor.

mRNA, COVID-19 aşısına kadar kendini kanıtlamamış bir teknolojiydi

pfizer

Aslına bakacak olursak Pfizer ile BioNTech’in ortaklığı 2017 yılına dayanıyor. Prof. Dr. Şahin, bundan 3 sene önce Pfizer’i “potansiyel bulaşıcı hastalıklara karşısında bir çare yöntemi” ilerletmek için ikna etmiş. Hatta 2018 yılında bu incelemeler, bir aşı geliştirmeye yönelik şekilde evrilmiş. Bu yılın başlarında COVID-19’un patlak vermesiyle birlikte ise tüm araştırmalar COVID-19 aşısına kaymış oldu.

BioNTech, COVID-19 geliştirme çalışmalarında hücrelerde virüse karşı bağışıklık ilerletmek için protein oluşturma temeline dayanan mRNA teknolojisini kullanmayı seçim etti. Bu, şirket adında riskli bir tercihti zira mRNA o zamana kadar bilimsel olarak kendini kanıtlamış bir teknoloji değildi. Anca mevcut RNA yöntemleriyle kıyaslandığında mRNA’nın potansiyeli daha yüksek görülüyordu.

BioNTech, COVID-19 çalışmaları için haftanın 7 günü çalışan iki ekip kurdu

covid-19 aşı çalışmaları

Prof. Dr. Şahin’in açıklamalarına göre BioNTech, COVID-19 aşısı geliştirme çalışmalarına öylesine tartı verdi ama haftanın 7 günü çalışan iki öbür araştırma grubu oluşturdu ve Dr. Şahin bu çalışmalara Işık Hızı Projesi (Project Lightspeed) adını verdi.

COVID-19 aşısıyla ilgili incelemeler devam ederken BioNTech’teki bilim insanlarının enfekte olma ihtimali de devam ediyordu ve muhtemel bir COVID-19 vakası bütün aşı çalışmalarında yavaşlamaya niçin olabilir. böylece BioNTech, çalışma gruplarını da kendi arasında böldü. Dr. Şahin hiçbir zaman uçağa binmedi ve aşı üstünde çalışan bilim insanlarına sadece özel araçlarıyla gezi etmeleri nasihat edildi.

BioNTech, toplamda 20 ayrı COVID-19 aşısı geliştirdi, bunlardan 4’ü test aşamasında

koronavirüs aşısı

Pandeminin yoğun bir şekilde devam ettiği dönemde Avrupa’dan ABD’ye uçuş bulunmadığından BioNTech’in laboratuvarda geliştirmiş olduğu kalıtımsal materyaller özel bir feribot jeti ile Avrupa’dan ABD’ye taşındı. Takım, bütün bu süreç boyunca toplamda 20 farklı COVID-19 aşısı ilerletti ve bu aşılardan 4’ü şimdi deneme aşamasında bulunuyor.

Aslına bakacak olursak BioNTech, geliştirmiş olduğu COVID-19 aşısının test çalışmaları için ilk olarak Çinli Shanghai Fosun Pharmaceutical Co. Ltd. ile anlaşma yapsa da salgının Çin’de etkisini yitirmesiyle deneme çalışmaları ABD’ye kaydırıldı. Pfizer ile BioNTech arasındaki uzlaşma ise 14 Mart itibarıyla gerçekleştirildi.

COVID-19 aşısı onaylanırsa bütün mülkiyet hakları BioNTech’in olacak

koronavirüs

Prof. Dr. Uğur Şahin’e tarafından daha önce kanser üzerine gerçekleştirdikleri çalışmalar, COVID-19 aşısı geliştirme çalışmalarında BioNTech’e sürat kazandırmış durumda. COVID-19 aşısının resmi olarak onaylanması halinde mülkiyet hakları ayrıntılarıyla BioNTech’e ait olacak. Ama gerçekleştirilen ortaklık gereği Pfizer de bir takım imtiyazlara sahip olacak.

BioNTech’in geliştirmiş olduğu COVID-19 aşısının yüzde 90’ın üstünde etkinliğe sahip olduğunun açıklanmasının ardından BioNTech hisseleri deyim yerindeyse tavan yaptı. Bu gelişmeler, Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci’yi Almanya’nın en varlıklı 100 insanı arasına soktu. 

Comments
To Top