Haber

Condé Nast Entertainment büyük bir podcast ağı istiyordu, ancak yapımcılar bunun yerine yandıklarını söylüyor

Condé Nast Entertainment büyük bir podcast ağı istiyordu, ancak yapımcılar bunun yerine yandıklarını söylüyor

Condé Nast’ın 2020’de podcast’ler için büyük planları vardı. Yeni, adsız podcast ağını ve birincil üç şovunu başlattı – The Pitchfork Review, Get Wired ve In Vogue – bu yaz medya alıcıları için NewFronts konferansında bir ilk sunumla . Ama Aralık ayı sonunda, bu yeni şovları yaratan ve üzerinde çalışan insanların çoğu bundan böyle şirkette istihdam edilmiyordu. Bugün yapılan açıklamada, 11 eski Condé Nast Entertainment (CNE) sözleşmeli yapımcısı ve editörleri, şirketin istihdamlarını fena idare ettiğini, işlerini diğer yüklenicilere yaptırdığını ve genelde ağı kötü yönetimden mahrum bıraktığını bahis ediyor.

“Biz Condé Nast’ın seste aydınlık bir geleceğe sahip olabileceğine inanıyorlar ”diye yazıyorlar. “Ancak, bunun ya da yapımcılarına, editörlerine, mühendislerine veya yaptıkları yaratıcı çalışmalara saygı duymayan herhangi bir ses girişimi için başarı öngörmüyoruz.”

İnşa eden yapımcılar ve editörler bu şovlar müteahhit olarak başlatıldı ve çoğunlukla planlanandan daha uzun saatler çalıştı, hatta tüm geceleri bile fayda olmadan çekiyordu. Şovları sahnelediler, ürettiler ve düzenlediler, dergi personelini sesli içeriğin nasıl oluşturulacağı konusunda eğittiler. Condé’nin, işe alımların dondurulması sebebiyle tam zamanlı personel olarak işe alınamayacaklarını söylediğini söylediler.

Ama birçok şirket, inanılmaz bir ağırlama yapmanın uzmanlık ve kendini adamış bir personel gerektirdiğini ve tüm bu insanları kendileri istihdam etmek istemediklerini fark etti. Bu, Condé ve diğer şirketlerin ses konusunda uzmanlaşmış iş ortaklarından yardım aramasına neden oldu. Örneğin BuzzFeed News, 2019’da görevden alma podcast’ini ve geçen sene başlattığı bir haber programını meydana getirmek için iHeartMedia ile ortaklık kurdu.

Condé’nin müteahhitleri işe alındığında, birçok gerçekten bir müteahhitlik şirketi yoluyla işe alındı. Eski çalışanlar Condé yerine Ettain diyor. Bu yapımcılar ve editörler ayrıca kısa vadeli sözleşmelerde bulunduklarını ve oluşturulmasına tezgâhtar oldukları şovların geleceği konusunda karanlıkta bırakıldıklarını söylüyorlar. Pitchfork Review ekibi, bütün zamanlı bir personel pozisyonu olasılığıyla “alay edildiğini”, ama sonra şovun bir sonraki iş gününden başlayarak dıştan bir prodüksiyon şirketi olan Neon Hum’a verileceğini söyledi. Kendilerine Wired ekibine geçme şansı önerge edildi.

“Bizden şovumuza dış kaynak sağladıkları bu prodüksiyon şirketini işlerimizi üstlenmek üzere eğitmemizi istediler,” gösterinin yapımcısı, The Verge’e anlatıyor.

Bunun yerine, In Vogue ekibi, Ettain’den sözleşmelerinin sona ermesine üç gün kala, artık istihdam edilmeyeceklerini ve 18 Aralık’ta işsizlik talebinde bulunabileceklerini söyleyen otomatik, kişiselleştirilmemiş bir e-posta aldıklarını söylüyor. Wired ekibine ilave üç buçuk haftalık bir kontrat öneri edildi ve bu sözleşme uzatma talebiyle geri püskürtüldükten daha sonra iptal edildi.

Bütün bu ekipler için ani haberlerin özellikle şok edici olduğunu söylediler Verge, çünkü örneğin Get Wired’da ekip zaten 2021 planlarını tartışıyordu. The Pitchfork Review ve Get Wired’ın eski yapımcılarından Ben Montoya, “Aralık ayının büyük bir kısmını, ikinci sezon için sahip olduğumuz bölümler ve görüşler için planlar ve prodüksiyon programlarımızı planlamakla geçirdi” diyor. Ekibin “gösterişli soruşturmalar ve küçük diziler” planladığını, ancak şirketin sözleşmelerini uzatmadığını ya da bunu gerçekleştirmek için onlarla müzakere etmediğini söylüyor.

Bu programların kaderi belirsiz. Duruma yakın bir kaynak, reklamverenlerin başlangıçta Şubat ayında ikinci sezonunun prömiyeri yapılması planlanan Get Wired’da envanter satın aldığını söylüyor. Fakat bu kaynak, Neon Hum’un bundan sonra CNE ile yeni bir prodüksiyon anlaşması imzalamadığını da söylüyor.

Eski bir Disney Plus yöneticisi olan Agnes Chu, acilen CNE’yi yönetiyor ve eski, sorunlu tweet’lerinin ortaya çıkmasının peşinde Temmuz ayında eski CNE lideri Oren Katzeff’in yerini aldı. Condé’ye yakın olan kaynak, Katzeff’in vizyonunun kurum içinde bir podcasting ekibi meydana getirmek olduğunu söylerken, Chu şov oluşturmanın en etkili yolunun prodüksiyonlarını dış kaynak göstermek olduğunu düşünüyor. The Verge’ye yaptığı açıklamada CNE, 2020’de ses işinde “fazla pozitif artış” gördüğünü ve yapımcılara ve editörlere haber olacak bazı kişileri her yerde işe almayı önerebileceğini söyledi. “Bu serilere devam ederken ve bu yılki başarı listesi için yeni projeler geliştirirken, sadece ekiplerimizden bazılarını geri getirmekle kalmayıp bununla beraber sektörün en iyileriyle yeni becerikli ortaklıklar kurmayı umuyoruz.”

yapımcılar ve editörler, büyük medya şirketlerinin yeni gelir elde etmek için podcast yayınlamayı düşünmesi ve bunu başarması için dışarıdan müteahhitler getirmesi sonucunda ne olduğunu görüyorlar.

“Bence bu, eski bir In Vogue tezgâhtar yapımcısı olan Tarkor Zehn, birçok işe daima tek kullanımlıkmış gibi davranılıyor ”diyor. “Şirketlerin, ürüne vermek istiyorsanız, işi yapan kişilere yatırım yapmanız gerektiğini anlamaları önemlidir.”

.

Comments
To Top