Haber

Coğrafya Kaderdir: 16 Yaşındaki Genç, 3 Ay McDonald’s’ta Çalışarak Kendine Sistem Dizdi

Coğrafya Kaderdir: 16 Yaşındaki Genç, 3 Ay McDonald's'ta Çalışarak Kendine Sistem Dizdi

Günümüz şartlarında hangi amaca karşın olursa olsun bir bilgisayar satın almak veya biriktirmek oldukça pahalıya patlıyor. Ama bu şart dünya genelinde böyle yok. Bugün de sizlere 16 yaşındaki bir gençten bahsedeceğiz. Bu 16 yaşındaki genç, McDonald’s bayisinde yalnızca 3 ay çalışarak istediği üstteki düzey sisteme kavuşmayı başardı.

Yaşadığı ülkedeki en düşük çalışma yaşı en düşük 16 olan genç, doğum gününün arkasında McDonald’s’ta işe girdi. Reddit’te SmurfyPlant kullanıcı adına sahip genç, yaptığı paylaşımda yalnızca 3 ay çalıştığı vakit baştan başa kazandığı parayla hayalindeki sistemi kurdu. Üstelik SmurfyPlant bunu herhangi bir ilave para olmadan yalnızca kendi kazandıklarıyla yaptı. SmurfyPlant’in yaptığı paylaşım Reddit’te fazlasıyla beğenilirken çoğu kullanıcı 16 yaşındaki gence takviye mesajları gönderdi.

3 aylık maaşla toplanan sistem:

oyuncu sistemi

Reddit’te yapılan bu paylaşımı gören Türklerse haliyle paylaşım nedeniyle büyük bir endişe duymaya başladı. Zira 16 yaşındaki gencin 3 aylık maaşıyla topladığı bilgisayar ülkemizde 6 haneli fiyat etiketine sahipti. Fotoğrafta gördüğümüz kadarıyla sistemdeki parçalar ve parçaların sıradan Türkiye fiyatları şu şekildeydi:

ASUS ROG STRIX B450-F GAMING Anakart: 1.220 TL THERMALTAKE Toughpower GF1 75W PSU: 1.250 TL 2 TB M.2 SSD (Aynı model ülkemizde değil): 2.500 TL 2 x 8 GB 3600 MHz RAM (Benzer model ülkemizde yok): 800 TL GIGABYTE AMD RADEON RX 5700 XT Ekran Kartı: 4.500 TL AMD Ryzen 7 3700X İşlemci: 2.900 TL

Yukarıdaki ekipman parçalarının üzerine monitör, klavye, fare ve bilgisayar kasası koymadığımız takdirde ödememiz gereken tedarik 13.170 TL’ye ulaşıyor. Yani ülkemizde minimum ücretle çalışan bir kişinin bu sistemi toplaması için yaklaşık 6 ay çalışması gerekiyor.

16 yaşındaki gencin restoranda çalışarak kazandığı aylık ücreti maalesef bilemiyoruz. Dolayısıyla minimum ödenti üzerinden yaptığımız bu hesaplama adaletli bir değerleme olabilir de olmayabilir de. Ama netice, ülkemizde teknoloji satın almanın artan bir şekilde zorlaştığı gerçeğini değiştirmiyor.

Comments
To Top