Haber

Çocuğunuzu Yetiştirirken Asla Yapmamanız Gereken 13 Hata ve Bilimsel Açıklamaları

Çocuğunuzu Yetiştirirken Asla Yapmamanız Gereken 13 Hata ve Bilimsel Açıklamaları

Çocuğunuz birincil doğduğu vakit minik bir bebektir ve tek yapmanız gereken standart ihtiyaçlarını karşılamaktır. Ama yaş ilerlediği ve ayrı yaşlara ait ayrı gelişim dönemleri başladığı zaman içten eğitim her anne – baba için öncelikli ayla gelir. Çocuk yetiştirme süreci, çocuğunuz kendi ayakları üzerinde duran bir erişkin olana değin devam eder, yani epeyce uzun bir süreçtir.

Anne ve baba kendini çocuk psikolojisi konusunda geliştirmiş olsa bile hiç kimse bu konuda profesyonel bir uzman olmadığı için hatalar yapılacaktır. Bu noktada kayda değer olan sıfır kusur yerine en az hata yapmayı hedeflemektir. Ebeveynler çocuğa ne kadar dürüst bir şekilde yaklaşırsa minik çocuğun ileride daha zinde ve kendine yeten erişkin bir birey olma ihtimali de bir öyle artacaktır. 

Çocuk yetiştirirken yapılmaması gereken hatalar:

Çocuğu görmezden varmak Çocuğa her istediğini atamak Net kurallar belirlememek Ebeveynlerin disiplinsiz olması Çocuğu başkalarına benimsenmek ve kıyaslamak Çocuğu fazla methetmek veya iftira etmek Duygularını önemsememek Hatalarından ders çıkarmasını sağlamamak Anne veya babayı canavar gibi uygulamak Çocuğu motive etmemek Çocuğu itham etmek Çocukla konuşmamak Her şeyi birdenbire çok kez tekrarlamak

Çocuğu görmezden ulaşmak:

utangaç çocuk

Bilhassa anaokulu, kreş ya da okul hayatı olmayan ufak yaş grubu çocukların anne ve baba ilgisine düşündüğünüzden daha fazla ihtiyacı vardır. Çocuk bazen çok gürültüsüz durur ya da hareket etmeden uzun süre oturur ve gerçekten böyle zamanlarda alaka ister. Çocuğun bu alıcı dingin kötü davranışlarına ağladığı ve ortalığı birbirine kattığı zamanlardan daha az alaka gösterirseniz, çocuk alaka sürüklemek için aralıksız olay çıkarmaya başlayacaktır. 

Çocuğa her istediğini atamak:

şımarık çocuk

Çocuğun istediği şey bir oyuncak, ayrı bir yemek yemek veya televizyonda kendi istediği program olabilir ve istediğini almadığı süre hiddet, ağlama nöbeti geçirebilir. Bu noktada çocuğa yalnızca susması için istediğini verirseniz bu durum kısa vakit içinde bir alışkanlığa dönüşecektir. Her istediğini elde eden bir çocuk, bir şeyler almak için zorunlu olan becerileri gelişmeden bir erişkin olacak ve kendi ayakları üstünde durması tekrar tekrar şiddet olacaktır. 

Net kurallar belirlememek:

anne, çocuk, kural

Tüm yetişkinlerin iki taraflı olarak kabul ettikleri bir takım temel kurallar vardır ama anne ve babası kadar öğretilmediği sürece çocuklar bu kurallardan habersizdir. Çocuk, uygunsuz bir tutum yaptığı vakit her seferinde aynı tepkiyi almalı ve bu durumun bir kural olduğunu öğrenmelidir. Ayrıca ayrıca anne ayrıca baba benzer durumda, benzer tepkiyi vermelidir yahut çocuk, yaptığı eylemin içten sonucunun hangisi olduğunu bilemez.

Ebeveynlerin disiplinsiz olması:

disiplinsiz aile

Çocuğa dürüst bir eğitim vermenin en önemli noktası eğitimcinin yani anne ve babanın disiplinli olması ve bir plan kapsamında hareket etmesidir. Özellikle bambaşka davranış kalıplarına sahip olan çocukların eğitim sürecinde anne ve babanın keza disipline keza de dinç bir plana ihtiyacı vardır. Anne ve baba bu konuda birbirine yardım olmalı ve plan içindeki rollerini iyi bilmelidirler.

Çocuğu başkalarına özümlemek ve kıyaslamak:

çocuk kıyaslamak

Benzetme ve kıyas durumu yalnızca ayrı insanlarla yok, aile içinde yapıldığında da çocuk üzerinde olumsuz tesir yaratacaktır. Babası kılıklı, tıpkı annesi, kardeşin gibi efendi olsana ve yarı daha pek fazla misal çocuk üzerinde yetersizlik hissi yaratacaktır. Kendisinin özel olmadığını hissedecek, ayrıca çocukluk hem reşitlik döneminde sürekli kendini diğer insanlarla kıyaslayacak ve mutsuz olacaktır.

Çocuğu fazla övmek veya kötülemek:

yaramaz çocuk

Her şey dozunda olmalıdır. Çocuğunuzu motive etmek nedeniyle övmeniz ve ona hoş lakaplar takmanız, en az yermeniz ve ona kötü lakaplar takmanız kadar negatif etki yapacaktır. Aslan oğlum, prenses kızım gibi sözlerin çoğu kez duyulması ile baş belası, canavar gibi sözlerin sıkça duyulması gelişim sürecinde benzer olumsuz etkiler yapacaktır. böylece böyle sözleri de dozunda kullanmak gerekiyor. 

Duygularını önemsememek:

ağlayan çocuk

Çocuklar, bazen yetişkinlerin anlamakta zorluk çektiği durumlar sonucu bir anda üzülebilir ve ağlamaya başlayabilirler. Hatta bu şart çığlıklara ve kısa hiddet nöbetlerine dönüşebilir. Bu noktada çocuğu sadece susturmak için bir şeyler yapmak doğru değildir. Konuşarak duygularını anlamaya çalışmalı ve ona bir sonuç vermelisiniz. Herhangi bir duygu hissettiği zaman yapması gerekenleri ve bir sonucu olduğunu bilmelidir. 

Hatalarından ders çıkarmasını sağlamamak:

sinirli çocuk

çoğunlukla ebeveynlerin pek çoğu çocuk bir hata yaptığı süre onu utandırma ya da cezalandırma eğilimi gösterir. Ancak bu koşul çocuğun yaptığı hatayı tekrarlamasını engellemez. Dürüst olan tavır çocuğa yaptığı hatayı açıklama yapmak, bir daha böyle bir koşul yaşanırsa ne yapacağını aydınlatmak ve hatasından bir ders çıkarmasını sağlamaktır. Bu Nedenle benzer hata bir daha tekrarlanmayacaktır.

Anne veya babayı canavar gibi göstermek:

kötü ebeveyn

Akşam baban gelince görürsün, annene söyleyeyim bak neler olacak gibi çocuğu ayrıca tehdit etmek keza de kendi anne ve babasından korkmasını sağlayacak söz ve davranışlar çocuk üzerinde dosdoğru negatif tesir yapmaktadır. Anne ve babasına bile güvenemeyeceğini görebilen çocuk, yaptığı eylemleri gizleme eğilimi gösterecek ve kendi ailesine bile güvensiz bir erişkin olacaktır. 

Çocuğu motive etmemek:

baba, çocuk, azarlamak

Öyle çok anne ve baba için içten eğitim süreci, çocuk yanlış bir davranışta bulunduğu süre ona aleyhinde yapılan davranış üstüne şekillenir. Oysa hataya bahşedilen cezadan daha önemlisi iyi bir davranışı motive etmektir. Ödevini vaktinde yapan, ev işlerine yardımcı, harçlığını hayalindeki oyuncak için biriktiren bir çocuğun yaptığı bu tavır ebeveyn tarafından desteklenmeli ve iyi davranışın tekrarlanması için motive edilmelidir.

Çocuğu itham etmek:

suçlanan çocuk

Daha önce anlattığımız gibi çocuklar, yetişkinlerin arasında üstünde anlaşılmış olan kaide ve davranış kalıplarına egemen değillerdir. bu nedenle çocuğun yaptığı bir tavır veya hissettiği duygu sonrası hareketleri yetişkinlere doğru gelmez ve suçlanır. Çocuğu suçlamak, asla bir çözüm değildir. Çocuğu itham etmek yerine yapılan davranışı çözümlemek ve yeniden tekrarlanmaması için neler yapılacağını bilgi vermek gerekiyor.

Çocukla konuşmamak:

üzgün çocuk

Yetişkin millet aralarında bile en önemli durumların çözümü için konuşmak ve saygı çerçevesinde kavga etmek gerekiyor. Aynı koşul çocuklar için de geçerlidir. Ben annenim benim dediğim olacak ya da baba sözü dinle olmaz dedim gibi çocuğun duygu ve isteklerini dinlemeden konunun kestirip atılması, kendine güvensiz ve sosyal becerileri çelimsiz çocukların yetişmesine neden olacaktır.

Her şeyi pat diye fazla defa tekrarlamak:

sıkılan çocuk

Disipline, plana ve kurallara sahip bir anne ve baba, çocuğun yapmasını istedikleri şeyleri katiyen aniden pozitif defa bitmiş etmezler. Odanı topla veya ödevini yap gibi temel durumlarda bile çocuk istenileni yapmıyor ve sık sık baştan edilmesi gerekiyorsa bir noktadan sonra çocuk, ebeveynlerini hiç dinlemeyecektir. böylece kurallar bitmiş belirlenmeli ve birincil söylendiği süre yapmadığı eylem yüzünden çocuk bir netice ile karşılaşmalıdır.

Çocuk yetiştirme, son derece uzun ve engebeli bir süreçtir. Bu süreçte ayrıca ebeveynlerin keza de çocuğun yorulduğu dönemler olacaktır ama içten eğitim için en azından yapılmaması gereken hataları anlayışlı olmak ve bunlara özen uygulamak bile bu sürecin daha bereketli geçmesini sağlayacaktır. 

Comments
To Top