Haber

Cizreliler, Yerli Uçan Araba Cezeri’nin İlçeye Gelmesini İstiyor: İşte Nedeni

Cizreliler, Yerli Uçan Araba Cezeri'nin İlçeye Gelmesini İstiyor: İşte Nedeni

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Türkiye’nin yerli uçan arabası Cezeri’nin deneme edildiğinden bahsetmiştik. Baykar göre geliştirilen ve çalışmaların da devam ettirildiği araçla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Cizreliler, bu aracın ilçede uçmasını, testlerin burada yapılmasını istiyorlar. Bunun nedeni ise İslam alimi İsmail Ebul-İz El Cezeri’nin Cizre’de doğmuş olması.

Ebul-İz El Cezeri, dünyanın ilk robotlarını 12. yüzyılda yapmıştı. Bir De bu bilgin, Şırnak’ın Cizre ilçesinde doğup, burada da ölmüştü. İşte Cizrelilerin yerli uçan otomobil taleplerinin nedeni de bu. Dağkapı Mahallesi Muhtarı Cahfer Ebret tarafından yapılan açıklamalarda, birincil robotu buluş eden kişinin Ebul-İz El Cezeri olduğu, Cezeri’nin de Cizreli olduğu için Selçuk Bayraktar’dan böyle bir taleplerinin olduğunu söyledi.

Yerli uçan araba Cezeri, işte böyle görünüyordu

Cezeri

Analist yazan Abdulaziz Bilge göre yapılan açıklamalarda, Cizre’nin eski adının da Cezeri olduğu açıklama edildi. İsmail Ebul-İz El Cezeri’nin dünya çapında üne sahip olduğunu ifade eden Bilge, El Cezeri’nin Leonardo Da Vinci’ye de ilham olduğunu ve hatta Nature dergisinde de kendisine yer verildiğini söylüyor. Yerli uçan arabanın isminin Cezeri olmasının bir rastlantı olmadığını bildiren Abdulaziz Bilge, uçan arabanın testlerinin Cizre’de yapılmasının isabetli olacağını söylüyor.

Konuyla ilgili olarak şu an için bir izah etme yapılmadı. Oysa Selçuk Bayraktar, Gazeteci Cüneyt Özdemir’le yaptığı bir röportajda Teknofest etkinliklerini kastederek, Türkiye’nin dört bir yanında varmak istediklerini söylemişti. Şayet Cizrelilerin bu isteklerini görmezden gelmeyen Bayraktar, talebi kabul ederek Cezeri’yi Cizre’ye götürebilir.

Comments
To Top