Haber

Çinli Bilim İnsanları Dünyanın İlk Işık Temelli Kuantum Bilgisayarını Geliştirdi

Çinli Bilim İnsanları Dünyanın İlk Işık Temelli Kuantum Bilgisayarını Geliştirdi

Çinli bilim insanları, dünyanın ilk ışık temelli olarak kuantum bilgisayarını geliştirdiklerini açıkladı. Işık temelli olarak bu kuantum bilgisayar, problemleri alışılmış süper bilgisayarlara tarafından çok daha seri bir şekilde çözebiliyor.

Science dergisinde yayınlana makaleye tarafından Jiuzhang adı verilen bu kuantum bilgisayar, “kuantum hesaplamanın avantajını” epeyce güvenilir bir şekilde gösterebiliyor. Bildiğiniz gibi kuantum bilgisayarlar, geleneksel bilgisayarlarda çalıştırılması imkânsız olan simülasyonları yerine getirebiliyor. Bu sayede malzeme bilimi, suni akıl ve tıpta çığır açabilecek keşiflere öncü oluyor.

Işık temelli olarak kuantum bilgisayar

kuantum hesaplama

İsmini antik Çince matematiksel bir metinden alan Jiuzhang, ‘Gaussian boson sampling’ (Gauss bozon örneklendirmesi) adı bahşedilen bir işlemi 200 saniye gibi oldukça güzel bir sürede hesaplamayı başardı. Gadget Snow’da yer alan habere tarafından benzer işlemin hesaplaması dünyanın en süratli klasik süper bilgisayarı Fugaku’da 600 milyon sene civarında sürebiliyor.

Jiuzhang, Google’ın 53 qubit kuantum bilgisayarının geçtiğimiz seneki rekorunun arkasında derhal ikinci sırada bulunuyor. Google, hesaplamada süper iletken materyaller kullanmıştı Jiuzhang ise hesaplama için 76 fotonu manipüle ettiği yeni bir metot kullandı. Hem Jiuzhang, fotonlu kuantum hesaplamanın da uygulanabilir olduğunun bir kanıtı olmuş oldu.

Çin, özellikle son yılarda kuantum teknolojisine oldukça manâlı yatırımlar yapıyor. Asya devinin Quantum Experiments at Space Scale (QUESS) uydusu, kuantum iletişim için ilk uzay temelli deneme platformu olmuştu. Çalışmada bulunan yetkililer, kuantum uydunun “hacklenemez” iletişim sunduğunu iddia etmişti.

Çin, ayrıca 2017 senesi içerisinde başkenti Pekin ile Şanghay’daki ticari merkezler aralarında 2000 km’lik hacklenemez kuantum irtibat hattını faaliyete geçirmişti. Çinli yetkililer, kuantum iletişim bir uçtan bir uca casusluk dinlemelerinin de önüne geçileceğini açıklama ediyor.

Comments
To Top