Haber

Çinli Beyaz Şapkalı Hackerlar; Windows 10, iOS 14 ve Android’i Hackledi

Çinli Beyaz Şapkalı Hackerlar; Windows 10, iOS 14 ve Android'i Hackledi

Çin’in en büyük ve en prestijli hackathon etkinliği olarak kabul edilen Tianfu Cup, geçtiğimiz hafta sonu Çin’in Chengdu kentinde gerçekleşti. Etkinliğe katılan beyaz şapkalı hackerların hacklediği yazılımlar arasında Windows 10, iOS 14, Ubuntu, Adobe PDF Reader, Chrome gibi popüler yazılımlar da bulunuyor.

Laf konusu hackathon etkinliğinde toplam ödül havuzu 1,21 milyon dolar seviyesindeydi ve Çinli siber emniyet devi Qihoo 360, 744,5 bin dolar ile etkinliğin birincisi oldu. AntFinancial Lightyear Security Lab ile Pang ise sırasıyla ikinci ve üçüncü sırada yer aldı.

Apple, Google, Microsoft gibi yazılım üreticileri, söz konusu açıklarla ilgili bilgilendirildi

hackathon

Hackathon’da rekabet eden takımlar, orijinal bir açık bularak hacklemek için beşer dakikalık üç deneme hakkına sahipti. Yarışmacılar, seçtikleri hedefe ve istismar ettikleri güvenlik açığının türüne tarafından öbür para ödülleri aldı. 

Söz konusu yarışmanın amacı yazılımlardaki açıkları bulup bunlardan yararlanmak olmadığından tespit edilen bütün açıklar yazılım üreticilerine de bildirilmiş durumda. Ortaya çıkarılan tüm istismarlar önümüzdeki haftalarda yayınlanacak güncellemeler ile giderilecek.

Tianfu Cup’da hacklenen yazılımlar

iOS 14 (iPhone 11 Pro) Android (Samsung Galaxy S20) Windows 10 (versiyon 2004) Ubuntu Chrome Safari Firefox Adobe PDF Reader Docker VMWare EXSi QEMU TP-Link (Asus router yazılımı)

Comments
To Top