Haber

Çinli arama devi Baidu elektrikli otomobil yapacak

Çinli arama devi Baidu elektrikli otomobil yapacak

Reuters tarafından yayınlanan yeni bir rapora tarafından Çinli arama devi Baidu, ülkenin en büyük özel araba üreticisi Geely’nin yardımıyla elektrikli araçlar yapmayı planlıyor. Bu, alışveriş devi Alibaba ve vasıta selamlayan dev Didi Chuxing’in arkasında çoğalan elektrikli araç pazarına antre yapan en son Çin holdingi.

Elektrikli araçlar gerçekleştirmek, Baidu’nun ulaşıma dalma tutkusunun da genişlemesini temsil edecek. Baidu, kendi kendine sürüş teknolojisi üzerinde yıllarca çalışmış ve otonom vasıta alanında lider Çinli şirkettir.

Baidu, elektrikli vasıta çalışmaları için Geely ile büyük muhtemelen yeni bir müşterek teşebbüs kuracak ve Geely donanıma odaklanırken vasıta için yazılım geliştirecek. Özellikle, Baidu ve Geely, geçen yılın sonlarında duyurdukları ikincisinin ölçeklenebilir elektrikli vasıta platformunu göstermek için görüşüyorlar. Fakat Baidu, yeni şirkette yetişkinlik hissesine sahip olacak ve böylece yönünü kontrol edecek.

Çin hükümeti, dünyanın diğer güçlerini yumruk atma girişimiyle en büyük şirketlerini yeşil teknoloji geliştirmeye odaklayarak yıllarını harcadı. Pekin, 2017’den beri (nihayetinde geçen yılın sonlarında bir politika yürürlüğe koymadan önce) bir gazlı araba yasağının ufukta olduğunu ima etti ve pak araçlar için eli açık sübvansiyon politikasını açıklayarak elektrikli araç girişimlerinde olağanüstü bir patlama yarattı.

< Ülkenin en büyük teknoloji şirketleri o zamanı pazara en iyi antre yolunu bulmakla geçirdi. İlk ilk olarak basitçe iddia koydular. Alibaba, Tesla'nın tasarımlarını kopyalayarak ilk kez manşetlere meydana çıkan bir elektrikli araç girişimi olan XPeng'i finanse etti. Tencent, Çin'deki birincil (ve derhal en büyük) elektrikli vasıta girişimlerinden biri olan Nio'yu destekledi. Oysa son zamanlarda daha somut adımlar attılar. Alibaba, Çin'in en büyük araba üreticisi olan SAIC ile bir elektrikli araç ortak girişimi kurdu. Didi Chuxing, elektrikli binek selam araçları yerine getirmek için Çinli otomotiv devi BYD ile birlikte çalışıyor. Baidu’nun Geely ile ortaklığı, bu yoğunlaştırılmış çabanın en son örneğidir.

Geely’nin büyük hedefleri var. Şirket zaten Volvo’ya sahip ve Mercedes-Benz belli başlı şirketi Daimler ile ortaklığı var. Fakat aynı zamanda yolcu uçaklarından yüksek seri demiryoluna ve yeni önerilen bir uydu ağına dek her şeyde eli var.

Comments
To Top