Haber

Çin’in Chang’e-5 Uzay Aracı, Ay’ın Yüzeyine Başarılı Bir Şekilde İndi

Çin'in Chang'e-5 Uzay Aracı, Ay'ın Yüzeyine Başarılı Bir Şekilde İndi

Uzay yarışına epeyce hızlı bir şekilde giriş yapan Çin, 23 Kasım tarihinde Chang’e-5 aracını gezegenimizin uydusuna gitmek üzere fırlatmıştı. Uzay arabulucu, 5 gün sonradan yani 28 Kasım tarihinde ise Ay’ın yörüngesine ulaşmıştı.

Tech Crunch’ın Çin devlet haber ajansından aktardığı habere kadar Chang’e-5 uzay arabulucu, Ay’ın yüzeyine başarılı bir şekilde iniş yaptı. Uzay arabulucu, Ay’dan aldığı kaya örnekleriyle birlikte Dünya’ya geri dönecek.

Chang’e-5 uzay arabulucu, Ay’ın yüzeyine inmeyi başardı

chang'e-5

Çin Milli Uzay İdaresi, Chang’e-5 uzay aracının doğu standart saatine tarafından sabah saat 10 sularında Ay’ın yüzeyine başarılı bir şekilde iniş yaptığını duyurdu. Yukarıda da söylediğimiz gibi uzay aracının görevi, Ay’dan toprak ve kaya örnekleri getirmek olacak. Bunu daha önce sadece ABD ve Sovyetler Birliği gerçekleştirmişti. Devir, başarılı bir şekilde tamamlanırsa Çin, bunu gerçekleştiren üçüncü ülke olacak.

Chang’e-5 uzay aracında herhangi bir ısıtıcı ünite bulunmuyor fakat bu da Ay’ın derin dondurucu gece soğuklarına dayanamayacağı anlamına geliyor. Aracın örnekleri toplayıp başarılı bir şekilde geri dönebilmesi için önünde 14 Dünya günü gibi bir süre bulunuyor. Aracın geri dönüşünün 16 veya 17 Aralık’ta gerçekleşmesi planlanıyor.

Daha önce Ay’dan örnek toplayan iki ülkenin ABD ve Sovyet Rusya olduğundan bahsetmiştik. ABD, 1969 yılında gerçekleştirdiği Apollo 11 ve Apollo 12 görevleriyle Ay’dan örnekler getirmişti. Sovyet Rusya ise 1970 yılına gerçekleştirdiği Luna 16 ile Ay’dan örnekler getirmeyi başarmıştı. Luna 16, Ay’a iniş yapan ve oradan toprak örneği getiren ilk robotik sondaj aracı olmayı başarmıştı.

Comments
To Top