Haber

Çin’in Chang’e 5 Uzay Aracı, Ay’a Çin Bayrağı Dikti

Çin'in Chang'e 5 Uzay Aracı, Ay'a Çin Bayrağı Dikti

Bundan 11 gün önce Çin Ulusal Uzay Dairesi, Chang’e 5 uzay aracını ülkenin en büyük roket sistemi Long March 5‘le birlikte Ay’a fırlatılmış ve Chang’e 5 görevi başlatılmıştı. Uzay aracı, 3 gün önce başarılı bir şekilde Ay yüzeyine inmeyi başarmıştı. Çin’in Chang’e 5 görevinde bugün de yeni bir gelişme yaşandı.

Çin’in resmi ‘Mission of China’ Twitter hesabından dün gece saatlerinde yeni bir paylaşım yapıldı. Çin, Chang’e 5 uzay aracının Ay yüzeyine Çin bayrağını diktiğini açıkladı. Paylaşımda Çin bayrağının Ay yüzeyine dikilmiş halini bildiren fotoğraflara da yer verildi.

Çin, misal toplamayı başaran 3. ülke olacak:

chang'e 5

Chang’e 5 uzay aracıyla başlatılan Chang’e 5 Ay görevi, Çin için büyük bir öneme sahip. Bundan önce Ay yüzeyinden toprak ve kaya örnekleri toplamayı ve Dünya’ya geri getirmeyi başaran yalnızca 2 ülke bulunuyordu: Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya. Lakin tahsis başarılı bir şekilde tamamlanırsa Çin, bunu gerçekleştiren 3. ülke olmayı başaracak.

çin ay

Sorunsuz bir şekilde Ay’a fırlatılan ve 3 gün önce başarılı bir şekilde yüzeye iniş yapan Chang’e 5 uzay aracı, Ay’da iniş yaptığı günden itibaren 14 gün her tarafında örnek toplayacak. Bu sürenin arkasından uzay arabulucu, 16 veya 17 Aralık tarihinde topladığı toprak ve kaya örnekleriyle Dünya’ya geri dönecek.

Chang’e 5 uzay aracının topladığı kaya ve toprak örnekleri sorun yaşanmadan Dünya’ya dönerse bu örnekler böylece çok bilimsel çalışmada kullanılacak. Örneklerin kullanacağı bilimsel egzersiz alanları arasında Ay’ın oluşumu ve evrimi de yer alacak.

Comments
To Top