Haber

Çin’in Chang’e 5 Uzay Aracı, Ay Yörüngesine Girdi

Çin'in Chang'e 5 Uzay Aracı, Ay Yörüngesine Girdi

Bir haftadan kısa süre önce Çin, Ay’dan kaya ve toprak örnekleri toplayacak uzay arabulucu Chang’e 5’i Ay’a fırlattığını duyurmuştu. Yapılan yeni bir açıklamada ise esas amacı Ay’dan örnek toplamak ve toplanan örnekleri analiz etmek üzere Dünya’ya geri getirmek olan uzay aracının Ay’ın yörüngesine girdiği duyuruldu.

Yaklaşık 8 ton ağırlığında olan uzay aracı, 23 Kasım Pazartesi günü Çin’den fırlatılmıştı. Dünya yörüngesinden Ay’a olan gezi, 28 Kasım’da uzay aracının Ay’ın yörüngesine girmesiyle birlikte toplam 112 saat sürdü. Çin’in uzay ajansına kadar Chang’e 5, 112 saatlik uçuşun ardından Ay yüzeyinden yaklaşık 400 kilometre yükseklikte bir yörüngeye girdi.

Uzay aracı, Ay yüzeyine iniş yapacak:

Chang'e 5

Aktarılanlara tarafından uzay aracı, Ay yörüngesine girebilmek için motorunu yaklaşık 17 dakika boyunca ateşledikten sonra gerekli frenleme ve hız azaltma işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdi. Yörüngede hız ve açı düzeltmelerini içeren birtakım manevraların arkasından Ay yüzeyine iniş yapılması planlanıyor.

Devir başarılı olursa Çin, 1976’dan bu yandan örnekleri Dünya’ya getiren ilk ülke olacak. Bundan önceki son misal teslim görevi Sovyetler Birliği tarafından gerçekleştirilmiş ve Luna 24 olarak adlandırılmıştı. aynı zamanda Çin, görevin başarılı olması halinde Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği’nin ardından Ay’dan misal toplayıp başarılı bir şekilde Dünya’ya getiren üçüncü ülke olacak.

Tahsis dahilinde Chang’e 5’in, daha önce Rus ve Amerikan uzay araçlarının misal topladığı bölgelerden bambaşka yerlerden yaklaşık iki kilogram ağırlığında taş ve toprak getirmesi hedefleniyor. Uzay aracının Ay yüzeyine inişini ne vakit gerçekleştireceği hemen şimdi netlik kazanmadı ama inişin kısa bir zaman içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Comments
To Top