Haber

Çin’in Chang’e 5 Aracı Dünya’ya Dönüyor

Çin'in Chang'e 5 Aracı Dünya'ya Dönüyor

Son yıllarda bir defa daha uzay çalışmalarının odağında yer almaya başlayan gezegenimizin uydusu Ay’ı en son ziyaret eden ülke Çin olmuştu. Ülkenin aracı Chang’e 5, son dönemlerde Ay’daki çalışmaları ile çoğu kez haber olmuştu. Vasıta acilen geri dönüşe hazırlanıyor.

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) göre yapılan açıklamaya kadar taş ve toprak örnekleri toplayan modül, Ay etki alanında bulunan araçla tekrar kenetlenmeyi başardı. Ajans bunun Çin tarihindeki ilk uzay arabulucu buluşması ve kilitlenmesi olduğunu da açıkladı.

Dönüş yolculuğu başlıyor

chang'e 5

Çin’in aracı Chang’e, adını ülkenin mitolojisindeki ay tanrıçasından alıyor. Hatta tanrıçanın tavşanının ismi de aracın modüllerine verilen ad oluyor. Bu modüllerden biri olan örnek toplama modülü geri dönüşü tamamladı.

Çin’in resmi haber ajansı olan Şinhua’dan gelen haberlere göre araç, toplanan örnekleri geri getirmek için Ay’ın etki alanında dönerken uygun zamanı da bekliyor. Aracın beklenen dönüş zamanı ise bu ayın ortaları olarak gösteriliyor.

Chang’e 5 Ay görevi temelde üç esas kısımdan oluşuyor. Bu görev boyunca yörüngede bekleyen başlıca araç, taş ve toprak örneği içeren modül ve örnekleri gezegenimize geri getirecek olan kapsül bu görevdeki üç belli başlı kısmı oluşturuyor. 

Çin tarihte 3. ülke olacak

cnsa

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA), yaptığı açıklamada Ay’dan toplanan toprak ve taş örneklerinin Aralık ayında İç Moğolistan bölgesine iniş yapmasının beklendiğini açıklamıştı. Bu iniş Çin için tarihi bir an olacak.

Son olarak 2019 yılının sonlarında Ay’ın karanlık yüzüne iniş yapmayı başaran Çinli araştırmacılar, kapsülün sağlam bir şekilde ulaşmasının gerisinde tarihi bir olayı gerçekleştirmiş olacak. Asya devi bu nedenle ABD ve Rusya’nın peşinde Ay’dan toprak örneği getirmeyi başaran 3. ülke olmayı başaracak. Bu Nedenle uydumuzun yapısı hakkında daha detaylı araştırmalar yapılabilecek.

Comments
To Top