Haber

Çin’den Gelen Koronavirüs Aşısı İçin Gönüllü Olanlar Aşı Olmaya Başladı: İşte İlk Görüntüler

Çin’den Gelen Koronavirüs Aşısı İçin Gönüllü Olanlar Aşı Olmaya Başladı: İşte İlk Görüntüler

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Çin’de üretilen CoronaVac isimli koronavirüs aşısının, Türkiye’deki gönüllere uygulanacağından bahsetmiştik. Afiyet Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalarda ise gönüllü sayısının fazla artı olduğu, bundan hoşnut olduklarını söylemişti. Bugünse CoronaVac aşısı, Türkiye’deki gönüllülere resmi olarak uygulanmaya başladı.

Çin’de geliştirilen Türkiye’de denendiği ilk isimler, Ayşegül Durmaz ile Gökçe Durmaz’dı. Ankara Kent Hastanesi’nde aşı olan anne kız, konuyla ilgili de bazı açıklamalarda bulundu. Anne Ayşegül Durmaz, bütün insanlık adına hizmet olabilmek için aşı olmaya karar verdiğini söyledi. Kendisinin de kronik hasta olduğunu açıklayan Durmaz, sevdiklerini de gözetmek istediğini, bunun karar verme sürecinde etkin olduğunu ifade etti.

İşte Türkiye’de gönüllülere uygulanmaya başlayan CoronaVac

CoronaVac Aşısı

Gönüllü aşılamalarla ilgili açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmet Güner, aşılama sürecinin adamakıllı gönüllülük esasına dayalı olacağını söyledi. Bu tür enfeksiyonlarda aşılamanın çok önemli olduğunu açıklayan Güner, toplum bağışıklığının fakat bu şekilde sağlanabileceğini söylüyor. Aşısız bir şekilde bu durum 10 yıllar alabileceğini belirten Bilim Kurulu üyesi, tüm dünyanın korunmasını sağlayacak bir aşının bulunmasını temenni ettiğini açıklama etti.

CoronaVac aşısı gönüllüye uygulanırken

Edinilen bilgilere kadar her üç gönüllüden iki tanesine reel aşı vurulacak. Bu gruptaki üçüncü gönüllüye ise plasebo, yani etkisi olmayan bir hap verilecek. Kimlere plasebo vurulduğu ise şu lahza için açıklanmayacak. Uzmanlar, bu sayede reel aşı vurulanlar ile vurulmayanlar arasındaki tesir farkını ölçmüş olacak. Sürecin sonunda da plasebo vurulmuş kişilere haber verilip, reel aşı uygulaması yapılacak. 

CoronaVac aşısı

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalara kadar CoronaVac’ın geliştiricisi olan Sinovac ile bir protokol imzalanmış durumda. Bu protokol, 10 milyon dozluk CoronaVac aşısının Türkiye’ye getirilmesini sağlıyor. Bakan Koca’ya tarafından aşılar, şimdiden Türkiye’ye içten yola çıkmış durumda. Gönüllüler üstünde yapılacak aşılama süreçlerinde olumsuz bir şart yaşanmaz ise 10 milyon doz aşı, daha fazla vatandaşa uygulanmaya başlayacak.

Comments
To Top