Haber

Çin’de Üretilen Koronavirüs Aşısı Türkiye’ye Geldi: Süreç Nasıl İşleyecek?

Çin'de Üretilen Koronavirüs Aşısı Türkiye'ye Geldi: Süreç Nasıl İşleyecek?

Bugüne değin 18 bin 861 vatandaşımızın ölümüne yol açan koronavirüs salgınına karşısında çare olacağına inanılan aşı, Türkiye’ye nihayet geldi. Çin’de geliştirilen ve geleneksel üretim sürecinden geçen CoronaVac isimli aşıları içeren uçak, birkaç saat önce İstanbul Havalimanı’na iniş yaptı. Bu gelişme, Türkiye’deki aşılama sürecine bundan böyle çok yakın olduğumuzu gösteriyor.

Çin’de üretilen koronavirüs aşısı, inaktif aşı olarak geçiyor. Yani bu aşının içerisinde etkisini yitirmiş ve hastalık yapma durumu olmayan, koronavirüs bulunuyor. Bu aşının vurulduğu bireyin vücudu, koronavirüsü tespit ettikten sonra savaşmaya başlıyor ve COVID-19’a karşı bağışıklık kazanıyor. Toplu aşılamalarla birlikte salgının sona ereceği açıklama ediliyor.

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, CoronaVac’a güveniyor

Çin aşısı THY

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, bir basın toplantısı esnasında Çin’den alınan aşıların neden seçim edilmesi gerektiğini açıklamıştı. Diğer tüm nedenlerden önce bu aşının inaktif virüs taşıdığını bildiren Koca, imal yönteminin dünya genelinde seçim edildiğini, uzun vadede yan etki oluşmadığını açıklama etmişti. Gerçekten Fahrettin Koca’nın demek istediği şey, bu aşının “güvenilir” olduğuydu.

Sinovac isimli şirket göre geliştirilen CoronaVac aşısı Türkiye’ye gelmiş olsa da bu aşı doğrudan kullanılmayacak. Fahrettin Koca, aşının takriben 2 hafta boyunca incelemeden geçeceğini, bu çalışmalar sonucunda izin verilirse kullanılacağını ifade etmişti. Hem Koca’ya göre incelenecek aşı, beklentileri karşılamadığı takdirde ödeme de yapılmayacak. Önce sağlık durumu çalışanlarımıza vurulacak aşı, ilerleyen süreçte de tehlike durumuna kadar vatandaşlara vurulacak.

Comments
To Top