Haber

Çin’de Üretilen Koronavirüs Aşısı, Türkiye’de Gönüllü Vatandaşlara Uygulanacak

Çin'de Üretilen Koronavirüs Aşısı, Türkiye'de Gönüllü Vatandaşlara Uygulanacak

Bütün dünya şu sıralar, 2020 yılını bir uçtan bir uca etkisi altına bölge koronavirüs salgınına yönelik aşı çalışmalarından gelecek haberlere uyarı kesik durumda. Bu konuyla ilgili olarak son günlerde çok önemli gelişmeler yaşanırken, Diyarbakır İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen’den dikkat çeken bir tanımlama geldi. Çelen, Çin’de üretilen ve ülkemizdeki bir takım afiyet çalışanlarına uygulanan aşının, gönüllü vatandaşlara da uygulanacağını söyledi.

Mustafa Kemal Çelen, tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye genelindeki 14 merkezde, bu aşının vatandaşlara uygulanabileceğini söyledi. Gönüllü olmak isteyen vatandaşlarla ilgili de konuşan Çelen, 18-59 yaş aralığında olup, bugüne kadar COVID-19 geçirmemiş olan herkesin, CoronaVac aşısı için başvuru yapabileceğini söyledi. Oysa her isteyen bu aşıyı vurulamayacak çünkü bu konuda bazı kotalar mevcut.

Yapılan çalışmalara göre CoronaVac, yüzde 92 ila yüzde 98 aralarında koruyucu

CoronaVac

Sinovac isimli şirket tarafından geliştirilen aşı, bugüne dek 700 civarında afiyet çalışanına uygulandı. Yapılan çalışmalarda aşının antikor oluşturduğu, vasilik oranınınsa yüzde 92 ila yüzde 98 aralığında değiştiği belirtildi. Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, umut verici aşının artık vatandaşlar üzerinde de uygulanacağını, aşı elde etmek isteyen vatandaşları 14 merkeze beklediklerini söyledi.

Çin aşısıyla ilgili bulguların olumlu olduğunu ifade eden Çelen, gönüllü olan vatandaşlara randevu verileceğini, önce bir doz aşı uygulanacağını söyledi. İki hafta daha sonra da ikinci doz için yeniden bir randevu verileceğini vurgulayan Çelen, ikinci dozdan sonradan da gönüllü vatandaşların, bir yıl boyunca peşine düşüp takip edileceğini belirtti. Profesöre kadar salgın, 2020’nin sonunda devam edecek olsa da hastalığa karşısında bağışıklık kazanmış kişilerin sayısı artacak. Çelen, bu durumun pandeminin Türkiye gündeminden çıkmasına yol açacağını açıklama ediyor.

Comments
To Top