Haber

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Bundan 19 sene önce, 2001 yılında ABD, hudut ötesi veri akışlarında başat ülke konumundaydı. O dönemler internet patlamasının ilk günleriydi ve ABD, teknoloji şirketleri ile teknoloji meraklısı tüketicilerin en yoğun olduğu ülkeydi.

Varsayım edeceğiniz üzere küresel veri düzeni çabuk değişiyor ve doğal olarak ülkelerin rolleri de değişiyor. Yayınlanan yeni bir rapordaysa Çin’in sınır ötesi bilgi akışlarında dünyanın süper gücü konumuna geldiğinden bahsediliyor.

Çin, hudut ötesi veri akışında yeni süper güç haline geldi:

2019 sınır ötesi veri akışı sıralaması

2019 Sınır Ötesi Data Akışı Sıralaması

Yayınlanan rapora göre Çin, hemen hudut ötesi bilgi akışlarının %23’ünü oluşturuyor oysa bu, %12 ile ikinci sırada bulunan ABD’nin neredeyse iki katı. Bir De vaktiyle dünyaya yayılan internet, günümüzde çoğu ülkede “splinternet”e (bölünmüş internet) dönüştüğü için Çin’in liderliği baskın bir avantaja dönüşebilir: Ulusal sınırlarla çizilmiş balkanlaşmış data ağları mozaiği.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ve ABD’li araştırma firması TeleGeography’den gelen ve hudut ötesi veri akışları hakkında veri içeren bir Nikkei anketi, 2019 yılında Hong Kong da dahil edinmek üzere Çin’in sınır ötesi veri akışlarının, incelenen diğer 10 ülke ve bölgeden fazla daha pozitif olduğunu gösterdi.

Sınır ötesi veri akışındaki değişimler

Yıllara Tarafından Hudut Ötesi Bilgi Akışındaki Değişimler

Pekin’in gücünün kaynağı, Asya’nın geri kalanıyla olan bağlantılarında yatıyor. ABD, 2001’de Çin’e giren ve çıkan bilgi akışlarının %45’ini oluştururken, bu rakam geçtiğimiz yıl %25’e düştü. Bu noktada Asya ülkeleri hemen toplamın yarısından fazlasını oluşturuyor, özellikle %17 ile Vietnam ve %15 ile Singapur.

Pekin, Alibaba Group Holding ve Tencent Holdings gibi özel sektör teknoloji şirketlerini yurt dışına açılmaya desteklemek için Bir Kuşak, Bir Yol” altyapı projesini kullandı. Alibaba’nın mali ödeme şirketi Ant Group’un Alipay mobil ödeme platformu 55’ten fazla ülkede mevcut ve 1,3 milyar kişi tarafından kullanılıyor.

Bu ne kavrayış geliyor?

Bölünmüş internet

Çin, küresel bir veri süper gücü haline geldikçe gelecekteki idareli rekabet gücü için paha biçilemez olacak büyük miktarlarda bir kaynağı denetleme edecek. Tanıdık Olmayan kaynaklardan gelen veriler, yapay akıl ve veri teknolojilerinin geliştirilmesinde bir fayda sağlayabilir. Üstelik Çin, bölünmüş internetten en fazla faydalanan ülke olabilir.

Küresel bilgi akışındaki parçalanmalar, internet üzerinden bilgi paylaşımını da etkiliyor. Mesela dünyanın dört bir yanından 50 milyondan artı programcı, kod yazma gibi faaliyetlerde iş birliği yerine getirmek için GitHub adlı platformu kullanıyor ve bu da sayısız teknolojik ilerlemeye imkân sağlıyor. Fakat ABD’li araştırma şirketi Forrester’dan Charlie Dai’ye göre Çinli mühendisler artık bambaşka bir Çin platformu kullanmaya başladı. Çin ile ABD arasındaki gerilimlerin Microsoft’a ait GitHub’a erişimi etkileyebileceğinden endişelenen bir takım kullanıcılar ise bunun yerine Gitee adlı benzer bir Çin platformuna geçmeye başladı.

Bir başka deyişle ayrılmış internet, kendi sınırları içinde büyük miktarda data toplayabilen ülkelerin suni akıl ve öteki teknolojileri geliştirmede avantaja sahip olacağı anlamına geliyor ama 900 milyondan fazla kullanıcıyla Çin’den daha büyük bir ülke bulunmadığını da unutmamak gerekiyor.

Comments
To Top