Haber

Çin, Kabin Memurlarına COVID-19 Önlemi Olarak Yetişkin Hasta Bezi Öneriyor

Çin, Kabin Memurlarına COVID-19 Önlemi Olarak Yetişkin Hasta Bezi Öneriyor

COVID-19 salgını sebebiyle çoğu ülke ayrı alanlarda önlemler almaya başladı. az daha tüm ülkelerde uygulanan bir takım iki taraflı önlemlerin yanı sıra ülkeler kendi içlerindeki şirketler için de bazı tavsiyeler veriyor. Virüsün çıkış yeri olan Çin’in Sivil Havacılık İdaresi (CAAC), COVID-19 önlemleriyle alakalı yeni bir izah etme yaptı.

CAAC’nin yayımladığı “COVID-19’un Yayılmasını Önleme Yönetmeliği”, COVID-19 salgınına karşısında havacılık sektöründeki önlemler hakkında yeni bilgiler içeriyor. Maske, uzaklık ve hijyen kuralları gibi genel ve çoğu ülke kadar uyulması gerektiği belirtilen kuralların sıralandığı yönetmelikte uçaklardaki hava yolu personellerine tıbbi maske, çift katlı tıbbi eldiven, gözlük, başlık, galoş ve elbise gibi bireysel koruma ekipmanları kullanmaları tavsiye edildi. Yönetmelikte dikkat çekici bir başka tavsiye daha bulunuyordu.

Tek kullanımlık yetişkin hasta bezleri:

kabin memuru

CAAC’nin yayınladığı yönetmelikte en çok uyarı çeken madde ise daha önce görünmeyen bir tedbir yöntemiydi. Yönetmelikteki ilgili maddede “Kabin ekibine tek kullanımlık yetişkin hasta bezi kullanmaları ve enfeksiyon riskini eksilmek için istisnai durumlar dışında tuvaleti kullanmamaları nasihat edilir” ifadesi bulunuyor. Bu ifade, akıllara COVID-19’un tuvaletlerden bulaşma riskini her yerde gündeme getirdi.

Ağustos ayında İtalya’dan Güney Kore’ye uçakla yolculuk eden bir kadın yolcunun sonradan COVID-19 olduğu anlaşılmıştı. Azıcık araştırmadan daha sonra virüsün kaynağının kadının maskesini çıkardığı tek yer olan uçaktaki tuvalet olduğu ortaya çıkmıştı. Bu da COVID-19 virüsünün tuvalet gibi rahat ve kapalı alanlarda fazla daha bulaşıcı olduğunu gözler önüne sermişti. Çin Sivil Havacılık İdaresi’nin yayımladığı yönetmelikteki ifade ise bu riskin fazla yüksek olduğunu bir defa daha gösterdi.

Comments
To Top