Haber

Çin, İnternete Savaş Açtı: Sektör Devleri 200 Milyar Dolar Kaybetti

Çin, İnternete Savaş Açtı: Sektör Devleri 200 Milyar Dolar Kaybetti

Çin hükümeti, ülkedeki e-ticaret pazarını kontrol altına alabilmek için yeni bir düzenleme yapmaya çalışıyor. Pandemiyle birlikte iyiden iyiye artan e-ticaret platformlarının hükümeti rahatsız etmesi üstüne başlatılan düzenleme çalışmalarının, en fazla da Alibaba, Yemin Group, Tencent ve Meituan’ı etkilemesi bekleniyor. Meituan, Çin’in en büyük yemek sipariş platformlarından bir parça başına.

Bloomberg, geçtiğimiz hafta paylaştığı bir bilgiselde, Alibaba, Yemin Group ve Tencent’in toplam mali değerinin 2 trilyon doları aştığını açıklamıştı. Bu miktar, Çin kadar yönetilen Bank of China’nın finansal değerinin çok fazla üstünde ve belli ki o ama hükümet, bu durumdan hiç de hoşnut değil. Hazırlanan tasarıdaki teferruat da zaten bu durumun en net göstergesi.

Dizayn kararı, Çin’in “Bekarlar Günü”nü alt üstteki etti

Alibaba binası

11 Kasım, Çin için kayda değer bir gün. Ülke genelinde kutlanan Bekarlar Günü kapsamında ahali, hiç yapmadıkları kadar alışveriş yapıp heybetli rekorlar kırılmasına tezgâhtar oluyorlar. Bugün yaşanacak gelişmeleri zaten bilen hükümet yetkilileri, dizayn açıklamasını kampanyalar başlamadan hemencecik önce yaptılar. Yapılan talimat, JD.com, Xiaomi, Alibaba, Tencent ve Meituan’ın hisse değerlerini toplamda 200 milyar dolar düşürdü. 

Peki Çin hükümeti, nasıl bir tasarıyla sektörü bu kadar etkiledi?

Çin hükümetinin uygulamaya koymaya hazırlandığı tasarı, bütün 22 sayfa uzunluğunda. Piyasa Düzenleme Kurulu (SAMR) tarafından hazırlanan tasarı, özellikle de teknoloji şirketlerini etkiliyor. Hatta Çin kaynakları, bu nesil bir girişimin ilk olarak yapıldığını söylüyorlar. Hükümet, bu düzenlemelerle rekabeti koruyacağını ifade ediyor.

Çin'de teknolojiye darbe

Tasarıya göre dev şirketler, tüketicilerin alıngan bilgilerini birbirleriyle paylaşamayacaklar. Hem devler arasındaki iş birlikleriyle minik satıcıların piyasadan silinmesinin de önü kesilecek. öte yandan teknoloji devleri, bundan sonra minik işletmeleri kendileriyle anlaşma yerine getirmek zorunda bırakamayacak. Bilhassa de Alibaba’ya karşın bir takım suçlamalar, e-ticaret devinin minik şirketleri zorladığını ortaya koyuyordu.

Ne oldu da hükümet, teknoloji devlerini köşeye sıkıştırma kararı aldı?

Çin hükümetinin, e-ticaret platformları ile teknoloji devlerinin görülmemiş bir şekilde büyümesinden rahatsız olduğunu zaten söylemiştik. Fakat hükümeti rahatsız eden tek şey bu değil. O Kadar ama Çin’in e-ticaret pazarının 3’te 2’si Alibaba ve JD.com’un elinde. Keza 1 milyar 400 milyon nüfuslu ülkedeki Alibaba’nın mobil kullanım oranı, 800 milyonu aşmış durumda. Yine bir kısmı Alibaba’ya ait olan Ant Group, Çin’in en büyük dijital ödeme yöntemi Alipay‘in sahibi. bununla beraber, dünyanın en büyük oyun şirketi olarak bilinen Tencent de kendine ait bir dijital ödeme sistemine sahip oysa bu sistem, Alipay’in kuvvetli rakiplerinden bir adam başına olarak gösteriliyor.

Comments
To Top