Haber

Çin, En Büyük Roketiyle Ay’ın Karanlık Yüzüne Bir Araç Fırlattı: Chang’e 5 Görevi Başladı

Çin, En Büyük Roketiyle Ay'ın Karanlık Yüzüne Bir Araç Fırlattı: Chang'e 5 Görevi Başladı

Çin, Ay’ın karanlık yüzü olarak aşina ve sahiden yalnızca Dünya’dan görülmeyen yüzü olan bölümüne kafayı takmış durumda. Geçtiğimiz yıl aynı bölgeye keşif aracı gönderen Çin, hemen de örnekleri toplayıp Dünya’ya getirecek aracı Chang’e 5’i fırlattı. 

The Guardian’ın haberine kadar Çin’in en büyük roket sistemi Long March-5, adını antik Çin Ay tanrıçasından alan Chang’e 5 isimli uzay aracını dün gece yarısı fırlattı. Hainan Adası’ndan yapılan fırlatma görevinde herhangi bir sorunla karşılaşılmadı ve vasıta, Ay’a dürüst kısa süreli yolculuğuna başladı. 

Ay’ın karanlık yüzünden kayalar toplayıp 23 gün sonra Dünya’ya geri dönmüş olacak:

Çin ay aracı
Çin’in 2019’da Ay’ın karanlık yüzüne gönderdiği araç Chang’e 4.

Görevin sözcüsü Pei Zhaoyu, Chang’e 5 aracının Ay yörüngesine girdikten daha sonra yüzeye 2 bambaşka araç bırakacağını belirtiyor. Bu araçlardan birisi gezgin, diğeri sonda görevini üstleniyor. Her iki vasıta da 2 gün her tarafında Ay yüzeyinde kalıp örnekleri toplayacak, gerisinde yörünge’deki Chang’e 5’e geri dönmeleri sağlanacak. sonradan da Dünya’ya dönüş yolculuğu başlayacak. 

Yüzeye inen araçlardan birisi, Ay yüzeyini delerek robotik bir kolla toprağı ve kayaları çıkartacak. Yani Çin sadece Ay’ın yüzeyinden değil, aslında ulaşabildiği kadar yer altından da örnekler toplayacak. Pei’ye göre görevin en engebeli yanı da bu örnekleri toplayan aracın Ay yüzeyinden ayrılıp yörüngedeki taşıyıcı araçla buluşmasını sağlamak.

Çin’in bu tayin hakkında açıkladığı bilgilere göre gaye Ay’ın oluşum süreçlerini iyi anlamak. Ama bu bilgilerin sadece kamuoyuna açıklanan bilgiler olması, Çin’in Ay’da su aramak gibi başka amaçları olduğunu da düşündürmüyor değil. Önümüzdeki yıllarda bu tip soruların yanıtları da ortaya çıkacaktır. Eğer Chang’e 5 Dünya’ya geri dönmeyi başarısa Çin, ABD ve Rusya’nın gerisinde Ay’dan Dünya’ya misal getiren üçüncü ülke olacak.

Comments
To Top