Haber

Çin, Dünyanın İlk 6G Test Uydusunu Uzaya Fırlattığını Duyurdu

Çin, Dünyanın İlk 6G Test Uydusunu Uzaya Fırlattığını Duyurdu

Çin, geçtiğimiz saatlerde bir prensip imza attı. Ülkenin en iyi üniversitelerinden bir tanesi olarak bilinen Elektronik Bilim ve Teknolojileri Üniversitesi’nin liderliğinde geliştirilen dünyanın ilk 6G test uydusu, uzaya resmen gönderildi. Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nde gerçekleştirilen fırlatma, çok manâlı gelişmelere sahne olacak gibi görünüyor.

Çinli yetkililer, dünyanın ilk 6G uydusuna “Tianyan 05” ismini verdiler. Üniversite ekibinin yanı sıra, “Chengdu Guoxing Aerospace Science and Technology” ile “Beijing Weinaxingkong Technology” isimli şirketlerin de çabalarıyla geliştirilen uydu, terahertz bandının irtibat için neler sunduğunu ortaya koyacak. Hem bu uydu, gezegenimizin uzaydan daha etkin bir şekilde izlenmesini sağlayacak. Uzmanlara kadar Tianyan 05 ile tarım ve hayvancılık, inşaat halindeki binalar ve felaket durumları anlık olarak izlenebilecek.

Tianyan 05

Yetkililer göre yapılan açıklamalara kadar Tianyan 05 uydusu, 70 kilogram ağırlığa sahip. Dünya ile herif-verici bağlantısı kuracak olan uydu, 5G’den sonradan hayatımıza girecek 6G teknolojisinin de bir önizlemesini gösterecek. Hem yetkililer, bu uydunun küresel bir platform olarak kullanılacağını ifade ediyorlar.

Profesör Xu Yangsheng göre yapılan açıklamalarda, dünyanın ilk 6G deneme uydusunun Tianyan 05 olduğu vurgulandı. Terahertz kapasiteli ilk teknik testlerin Tianyan 05 ile gerçekleştirileceğini söyleyen bilim insanı, gönderilen deneme uydusunun Çin için bir dönüm noktası olacağını söyledi. Uydunun neler sunacağı, 6G ile birlikte hayatımızda ne gibi değişikliklerin olacağı, Tianyan 05’le yapılacak testler ardından belli olacak.

Comments
To Top