Haber

Çin, Dünyanın En Büyük Radyo Teleskobunu Yabancı Bilim İnsanlarının Kullanımına Açacak

Çin, Dünyanın En Büyük Radyo Teleskobunu Yabancı Bilim İnsanlarının Kullanımına Açacak

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük radyo teleskoplarından birisi olan Arecibo Gözlemevi, terk edilişini peşine düşüp takip eden birkaç günün arkasında beklendiği şekilde çökmüştü. Kimsenin yaralanmadığı olay ardından gözlemevi haliyle kullanılamaz hale gelmiş ve 57 takvim tarihine veda etmişti.

Gökbilimciler için sayısız çalışmada kullanılan Arecibo Gözlemevi’nin çöküşünün peşinde bugün Çin’den yeni bir haber geldi. Çin, dünyanın en büyük radyo teleskobu “Beş yüz metre açıklıklı Küresel Radyo Teleskobu’nun (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope – FAST)” milletlerarası bilim insanlarının kullanımına açacağını açıkladı.

FAST, yabancı bilim insanlarının kullanımına açılacak:

fast teleskop

Çin’in FAST teleskobu, 2016 yılında inşasının tamamlanmasıyla birlikte Arecibo Gözlemevi’nin dünyanın en büyük teleskobu unvanını ele geçirmişti. FAST’ın operasyonlarını ve gelişim merkezini denetleyen Wang Qiming, yaptığı açıklamada teleskobun milletlerarası topluluğa açık olduğunu belirtti. Fransa merkezi haber sitesi AFP’nin haberine kadar Çin, 2021 yılından itibaren yabancı bilim insanlarının teleskobu kullanma taleplerini kabul etmeye başlayacak. 

500 metrelik bir çapa sahip olan FAST, Arecibo Gözlemevi’ndeki teleskoptan daha büyük olmakla birlikte bununla birlikte bu teleskoptan daha da hassas olmasıyla biliniyor. Teleskop, Arecibo’ya kadar 3 kat daha artı hassasiyete sahip. Teleskobun etrafındaki 5 kilometrelik alan “radyo sessizliği” alanı olarak belli durumda. Bu alanda telefon veya bilgisayar kullanımı yasaklanmış.

FAST gibi devasa radyo teleskopları, evrendeki radyo dalgalarının kaynaklarını vermek için antenler ve radyo alıcıları gibi ekipmanlarla donatılmış durumdalar. Bu ekipmanlar bununla birlikte evrene radyo sinyalleri yollamak ve hatta radyo ışıklarını güneş sistemindeki objelerden yansıtmak için de kullanılabiliyor.

Comments
To Top