Haber

Çin, 2 Saatte Dünyanın Öbür Ucuna Erişecek Jet Motorunu Test Ediyor

Çin, 2 Saatte Dünyanın Öbür Ucuna Erişecek Jet Motorunu Test Ediyor

Sivil havacılık son yılların en fazla çoğalan alanlarından biri olsa da potansiyeline ulaşmasına daha uzun bir yol var. Daha süratli ve daha kuvvetli motorlar da bu sektörde ilerleme yarışının kızıştığı alanlar olarak öne çıkıyor. 

Çin’den gelen bir haber, bu alanlarda manâlı bir atılımın habercisi oldu. derhal prototip aşamasındaki bir jet motorunu deneme ettiklerini söyleyen araştırmacılar, bu motor sayesinde gelecekte herhangi bir yolculuğun maksimum 2 saat süreceğini söyledi.

Ses hızının 5 katı

jet motoru

Motor prototipi Pekin’de bulunan sesin 9 katı hızındaki hipersonik rüzgar tüneli simülasyonunda deneme ediliyor. Çin Bilimler Akademisi Mekanik Enstitüsü’nden bilim insanları, bu motor doğruca uçakların ses hızının 5 katı hıza çıkabileceğini ifade etti.

Çinli yetkililerin açıklamalarına göre motor ayrıca yakıt verimliliği ayrıca de egzersiz istikrarı açısından özgün bir performans ortaya koyuyor. Chinese Journal of Aeronautics adlı dergide yayımlanan makalede motorun yakın gelecekte atmosferin ötesine geçebilecek, dikey kalkacak veya gezegen yörüngesini dolaşacak uçaklarda kullanılabilecek özellikte olduğu da belirtildi.

Motorun tasarımı ise gerçekte oldukça basit. Sistem bir hava girişi, bir hidrojen yakıt enjektörü ve yakıt hücresinden oluşuyor. Yüksek seri uçuşlarda rüzgar, motordaki hava girişinde şok dalgaları oluşturarak hidrojeni yakıtla birleştiriyor. Ortaya meydana çıkan patlamalar da motorun ihtiyacı olan gücü veriyor.

“İnsanoğlunun rüyası”

concorde

Prototipi geliştiren bilim insanlarına kadar gelecekte, normalde yalnızca lüks uçuşlarda gördüğümüz hipersonik motorların ticari havacılıkta da kullanılabileceğini söyledi. Keza “Daha süratli, daha yükseğe ve her zamankinden daha uzağa uçmak insanoğlunun rüyası” ifadelerini de kullandılar.  

Araştırmacıların sodramjet adını verdikleri motorun ilhamı ise ABD’li mühendis Richard Morrison’ın fikirlerine dayanıyor. 1960 ve 70’lerde NASA scramjet projesinde yaşanan sıkıntıları geçmek için Morrison bu nesil bir motor için önerge sunmuştu. Proje daha sonra araştırmanın Boeing ve Lockheed Martin’e verilmesiyle rafa kalkmıştı.

Comments
To Top