Haber

Chrome ve Firefox Gibi İnternet Tarayıcılarını Etkileyen Zararlı Bir Yazılım Keşfedildi

Chrome ve Firefox Gibi İnternet Tarayıcılarını Etkileyen Zararlı Bir Yazılım Keşfedildi

Dünyanın en popüler internet tarayıcıları aralarında bulunan Google Chrome, Mozilla Firefox ve Microsoft Edge de dâhil elde etmek üzere çoğu tarayıcı, zararlı bir yazılım tarafından hedef alınmış durumda.

Çoğu tarayıcıyı etkileyen bu laf konusu zararlı yazılım saldırıları, arama sonuçlarına reklam vermek ve zararlı tarayıcı eklentileri eklemek üzerine planlanmış. Bu zararlı yazılım, Adrozek olarak adlandırılıyor.

İnternet tarayıcılarını etkileyen zararlı yazılım

zararlı yazılım, malware

Microsoft, yayınladığı bir blog yazısında Mayıs 2020 ile Eylül 2020 aralarında dünya genelinde yüz binlerce Adrozek zararlı yazılımıyla karşılaştığını açıklama etti. Yayınlanan raporda, herkes ortalama 17 bin 300 URL’ye ev sahipliği yapan 159 alan adının tespit edildiği açıklama edildi. Keza ortalamada 15 bin 300’den pozitif polimorfik zararlı yazılım örneği barındırıldığı belirtildi.

Laf konusu bu zararlı yazılım, tüm bunları zararlı tarayıcı eklentileri ekleyerek gerçekleştirdi. Bu eklentiler, sayfalara reklam yerleştirmek için tarayıcının ayarlarında değiştirme yaptı. Bu sayede arama sonuçlarında gösterilen reklamlar, hukuki olarak verilen diğer reklamların üstünde görüntülenmeye başlandı. Yani bu zararlı yazılım, tarayıcının emniyet kontrollerini devre dışı bıraktı.

Konuyla ilgili tanımlama yapan bir Microsoft araştırmacısı, “Öbür tarayıcılarda öbür eklentileri hedeflemesine karşın bu eklentilere benzer zararlı komutları ekliyor” ifadelerini kullandı. Geçişte tarayıcı düzenleyicilerinin, tıpkı tarayıcıların yaptığı gibi doğrulamaları hesapladığını ve buna kadar Güvenlik Tercihlerini güncellediklerini söyleyen Microsoft araştırmacısı, Adrozek’in bir adım daha öteye gittiğini ve doğruluk kontrolünü başlatan işlevi de yamaladığını dile getirdi.

Comments
To Top