Haber

Çevrimiçi Ortamda Yapılan Alışverişlere Yeni Düzenlemeler Geliyor

Çevrimiçi Ortamda Yapılan Alışverişlere Yeni Düzenlemeler Geliyor

Ticaret Bakanlığı, internet ve telefon aracılığıyla alışverişe yeni düzenlemeler getiriyor. Milliyet’ten Mithat Yurdakul’un haberine tarafından taslak düzenleme, uzakta satış yapan üreticilere yeni yükümlülükler getirirken, çevrimiçi satmak platformlarının üzerindeki yükü ise azaltacak.

Bu noktada uzakta satış yapan üreticilerin birer müşteri temsilcisi atayıp kargolara bu temsilcinin iletişim bilgilerini yazması gerekecek. Ürünlerin satıldığı çevrimiçi platformlar ise platformları üzerinden satılan ürünlerin tehlikesiz olup olmadığını araştırmakla yükümlü olmayacak.

Yeni düzenlemeyle neler geliyor?

çevrimiçi alışveriş

Üreticileri neler bekliyor?

Uzak satmak yapan üreticiler birer alıcı temsilcisi atayacak, kargolara bu temsilcilerin iletişim bilgileri yazılacak. Yetkili vekil, talep doğrultusunda ürünün uygunluğunu gösteren gerekli data ve belgeleri denetleme kuruluşlarına sunacak, riskli ürünü saptama etmesi halinde bildirim yapacak. Temsilcinin ismi, unvanı, açık adresi ve irtibat bilgileri; ürünün üstünde, ambalajında, kolisinde veya gönderilecek belgede yer alacak.

Platformları neler bekliyor?

Elektronik ticaret ortamını karşılayan internet siteleri (Hepsiburada, Gittigidiyor, N11 vb.), platform üzerinden satış yapan şirket ya da kişiler tarafından sağlanan içerikleri kontrol etmek, içerikteki ürünlerin tehlikesiz ve teknik düzenlemeye yerinde olup olmadığını araştırmakla yükümlü olmayacak. Aracı platformlar, satışta uygunsuz bir mahsul saptama etmesi halinde içeriğe ulaşımı kendi de engelleyebilecek. İhlalde bulunan şirketler, bakanlık ve yetkili kuruluşlar tarafından satmak platformundan engellenebilecek.

Yetkili merkezler aracılığıyla teftiş yapılacak:

Yetkili teftiş merkezleri; telefon, e-mail veya internet kanallarıyla satılan ürünlerle ilgili kontrol yapacak. Türkiye’de ihlalde bulunmasa da uluslararası platform ve data tabanlarında bulunan güvensiz ürünlerin Türkiye piyasasına sunulması engellenecek. Yoklama kurumları, çevrimiçi ortamda satılan ürünlerden numune alıp deneme yapabilecek, şirketlerden data isteyebilecek. İnternetten satılan sakıncalı ürünlere erişim, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kanalıyla engellenebilecek ve gerektiğinde TV reklamlarının durdurulması istenebilecek.

Türkçe hizmet

Türkçe hizmet, TL ile fiyatlandırma, TL ile ödeme, Türkiye içindeki tüketicilere sevkiyat yapan bütün platformlar düzenleme zarfında olacak. Bu kapsamdaki online satış kuruluşlarının Türkiye’de kurulu işletmesi yahut Türkiye’de yerleşik bir hizmet sağlayıcısı olması istenecek. Yabancı çevrimiçi satış şirketleri, bu düzenlemeden muaf olmayacak. Ürünlerini internet veya telefonla pazarlayanlar, ürünlerde bulunması gereken uyarı ve işaretleri, görseller aracılığıyla ilanlarına yansıtacak. Telefon satışlarında bu bilgilendirmeler sözel; yazılmış iletişimle (e-mail vb.) yapılan satışlarda ise yazılmış olarak belirtilecek.

“Elektronik Ticaretin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Merkezi Takviye ve Bilgi Sistemi”

İnternet vb. ortamlardan yapılan satışı denetlemek için, “Elektronik Ticaretin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Merkezi Takviye ve Bilgi Sistemi” oluşturulacak. Bu sistem, şikâyete tabi olmaksızın piyasayla ilgili ihlalleri saptama edecek. Yeni elektronik ticaret platformları, elektronik ticarette moda ve trendler, internet forumları, alıcı şikayetleri, gelecekte elektronik ticarette popüler ve riskli olabilecek alanlar da sistem üzerinden tespit edilip izlenecek.

Comments
To Top